


Ajankohtaista23.8.2011 Haasteena liikkumattomat lapset ja nuoret -seminaarikierros 2011"Mä haluaisin tehdä liikkatunnilla sitä mitä muutkin, mut ne pitää mua omituisena ja surkeena. Voisitko sä tehdä mun tilanteelle jotain?" (poika 9 vuotta)
Seminaarissa käydään läpi Haasteena liikkumattomat lapset ja nuoret -toimenpideohjelma sekä kuullaan ratkaisuja vähän liikkuvien lasten ja nuorten aktivoimiseksi. Toimivia malleja ja ratkaisuja on olemassa. Tule kuulemaan hyviä ideoita, keskustelemaan ja hakemaan apua arkeesi. ILMOITTAUDU TÄSTÄ!Seminaari on avoin kuntapäättäjille, sosiaali-, terveys-, opetus-, tekninen-, ja liikuntatoimen väelle, urheiluseura -ja järjestötoimijoille, vanhemmille ja kaikille asiasta kiinnostuneille. Seminaaritilaisuudet
Vastataan yhdessä haasteeseen -tarvitsemme Sinun panostasi!
Seminaarikierros herättelee aktivoimaan lapset ja nuoret liikkeelle!Yli puolet suomalaisista lapsista ja nuorista liikkuu selkeästi vähemmän, kuin olisi terveellistä. Nuori Suomi toteutti vuosina 2009-2010 selvityksen liikunnasta syrjäytymisen syistä. Vahvan asiantuntijaverkoston avulla syntyi Haasteena liikkumattomat lapset ja nuoret –toimenpideohjelma. Opetus- ja kulttuuriministeriön, sekä sosiaali- ja terveysministeriön yhdessä tilaama selvitystyö poiki käytännön malleja ja toimenpide-ehdotuksia, joita nyt lähdetään tekemään tutuiksi päättäjille ja käytännön toimijoille valtakunnallisen seminaarikierroksen avulla.
![]() Seminaareissa pohditaan, miksi osa lapsista ja nuorista ei liiku ja miten saataisiin kaikki lapset ja nuoret taas liikkumaan. Ensimmäinen tilaisuus järjestetään Jyväskylässä 5. huhtikuuta. Tilaisuuksia on vuoden 2011 aikana kattavasti ympäri Suomea. Yhteinen haaste
© Nokian Pyry ry |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |