Pyryn jaostot

Paini

Tulokset 2013

Kutsupainit 16.11.2013 (TUL:n Tampereen piirin mestaruuskilpailut)

Aloittelijat.

Tytöt 8v.
Sarja 27kg 1 Suvi Tallgren KOOVEE 2. Nella Honkaniemi KOOVEE 3 Heini Lampinen KOOVEE
Tytöt 10v.
Sarja 43 kg 1. Iiris Saukonoja ViPy 2. Minnea Niemikorpi ViPy


Aloittelijat

Pojat 5v
Sarja 20kg 1. Leo Lohi pyry 2. Mauno Kanerva KOOVEE
Sarja 32kg 1. Olavi Haikka ViPy 2. Tomi Sinervö ViPy 3. Samuli Haaramo PYRY

Pojat 6v.
Sarja 24kg 1. Jimi Palkonen KOOVEE 2. Iiro Ilmola KOOVEE 3. Antton Saukonoja ViPy, 4. Leevi Rantamäki KOOVEE
Sarja 25kg 1. Joce Jaakkola TaVo 2. Reino Saarijärvi KOOVEE 3. Lasse Aromaa KOOVEE, 4. Aaron Assila KOOVEE

Pojat 7v.
Sarja 26kg 1. Marcus Törhönen Tavo 2. Oskari Holma ViPy 3. Vili Lehtinen KOOVEE, 4. Peetu Kauranen ViPy
Sarja 33kg 1. Jere Saukkonen TaVo 2. Paavo Lehto Pyry 3. Lenni Järvenpää KOOVEE

Pojat 8v.
Sarja 26Kg 1. Nikke Eloranta Taps 2. Kalle Lindberg Pyry 3. Oliver Botha Taps, 4. Kalle Hautanen ViPy
Sarja 35kg 1. Jaakko Zhu TaVo 2. Jimi Salonen KOOVEE 3. Jere Virtanen Taps
Sarja +35   1. Sisu Koiranen ViPy 2. Konsta Tuominen ViPy 3. Frans Jyrämö Vipy

Pojat 9v.
Sarja 32kg 1. Veeti Huhtamäki Taps 2. Alex Nowak KOOVEE 3. Ilari Saukonoja ViPy

Pojat 10v.
Sarja 35kg 1. Noah Botha Taps 2. Jami Jaakkola Taps 3. Eerik Tavasti Taps

Tytöt 15.
Sarja 33kg 1. Aliisa Tuomi Vipy 2. Milla Törhönen Tavo
Sarja 50kg 1. Elli Tuomi Vipy 2. Milja Suopajärvi KOOVEE

Pojat 8v.
Sarja 28kg 1. Olli Haikka Vipy 2. Verne Tienari Kury 3. Eelis Pienimäki KOOVEE
Sarja 32kg 1. Daniel Hirvelä KOOVEE 2. Matias Mikkola KOOVEE 3. Olli-Petteri Marjamäki
Sarja 35kg 1. Tuomas Sinervö ViPy 2. Esa Lohi Pyry 3. Saku Loimio KOOVEE 4. Eeli Raittinen KOOVEE

Pojat 10v.
Sarja 28kg 1. Sebastian Hirvelä KOOVEE
Sarja 31kg 1. Petteri Alanen KuRy 2. Arttu Vahantapohja KuRy
Sarja 35kg 1. Nico Hakala Taps
Sarja 41kg 1. Jarkko Äijälä KuRy 2. Juho Hemminki KuRy
Sarja 42kg 1. Tatu Lähteenmäki Tavo 2. Aapo Virola KOOVEE 3. Heikki Mamia Taps 4. Arttu Karonen TuTo
Sarja + 42kg 1. Rainer Nyman TaVo 2. Veeti Järvinen Pyry 3. Samuli Tallgren KOOVEE 4. Teemu Sinervö Vipy 5. Niko Heino 6. Leevi Repo

Pojat 12v.
Sarja 38kg 1. Anssi Lampinen KOOVEE 2. Eemeli Rautanen Vipy
Sarja 46kg 1. Daniel Laitinen Tavo 2. Pyry Alanen KuRy
Sarja 50kg 1. Harri Mamia Taps 2. Miko Tynys KOOVEE
Sarja +54kg 1. Lauri Pajunen Pyry 2. Niko Karinkanta Taps 3. Martti Porkka Pyry

Pojat 15v.
Sarja 63kg 1. Jarkko Iltanen ViPy 2. Eemeli Jokinen TaVo 3. Kalle Pajunen Pyry
Sarja 69kg 1. Arttu Vähämaa Taps
Sarja +69kg 1. Paavo Porkka Pyry 2. Roope Viitanen Taps 3. Jesse Angervo TWM

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hämeen ja Lounais-Suomen aluemestaruuskilpailut, vp, 2.11.2013 Nokia, Pyry

M/J
84 kg: 1) Tuomas Vesanen TaVo, 2) Roope Viitanen TaPs.
120 kg: 1) Lauri Lehtinen KankU, 2) Riku Mäntylä ViPy.

P
26-29 kg: 1) Vikke Tarkkio PPM, 2) Joonas Koivisto TWM, 3) Juuso Porri PPM, 4) Olli Haikka ViPy, 5) Marcus Törhönen TaVo.
32 kg: 1) Nino Oksanen TWM, 2) Veeti Purolainen Koovee, 3) Ossi Hurmansalo Koovee.
35 kg: 1) Nico Hakala TaPs, 2) Esa Lohi PYRY, 3) Tuomas Sinervo ViPy.
38 kg: 1) Akseli Virtanen PPM, 2) Anssi Lampinen Koovee, 3) Mikael Hellman PPM, 4) Eemeli Rautanen ViPy, 5) Valtteri Hussa RV.
42 kg: 1) Wiljami Kartila TaVo, 2) Risto Pajunen PYRY, 3) Aapo Virola Koovee.
50 kg: 1) Elmeri Mattila Koovee, 2) Petteri Salmi AuPs, 3) Anton Niskanen TWM, 4) Jesper Toivonen Koovee, 5) Veeti Järvinen PYRY, 6) Leevi Repo PYRY.
54 kg: 1) Julius Järvinen TWM, 2) Martti Porkka PYRY.
58 kg: 1) Markus Repo TWM, 2) Jaakko Eskonen Koovee.
63 kg: 1) Jarkko Iltanen ViPy, 2) Jesse Nieminen RV, 3) Eemeli Jokinen TaVo, 4) Kalle Pajunen PYRY, 5) Niko Karinkanta TaPs, 6) Lauri Pajunen PYRY.
69 kg: 1) Aaro Punkari KankU.
76 kg: 1) Tuomas Vesanen TaVo, 2) Jone Nieminen RV, 3) Miska Mettälä TaVo, 4) Paavo Porkka PYRY, 5) Jesse Angervo TWM.
85 kg: 1) Roope Viitanen TaPs, 2) Eetu Lehtinen KankU.
100 kg: 1) Nestor Helander RV.

T
25 kg: 1) Adalmiina Arvela RV, 2) Heini Lampinen Koovee.
28 kg: 1) Tuuli Lampinen Koovee, 2) Nella Honkaniemi Koovee, 3) Suvi Tallgren Koovee.
34 kg: 1) Aliisa Tuomi ViPy, 2) Milla Törhönen TaVo.
40 kg: 1) Pihla Alanen KuRy, 2) Elsa Roivanen KuRy.
48 kg: 1) Milla Asell Koovee, 2) Elli Tuomi ViPy, 3) Milja Suopajärvi Koovee.

Aloittelijat (ei aluemestaruus)
24 kg: 1) Jose Jaakkola TaVo, 2) Ukko Tarkkio PPM, 3) Nestori Vettenranta PPM, 4) Rene Savolainen KankU.
32 kg: 1) Jere Saukkonen TaVo, 2) Sampo Virta Koovee, 3) Arttu Vahantapohja KuRy, 4) Veeti Kuokkanen TWM.
35 kg: 1) Jaakko Zhu TaVo, 2) Matias Mikkola Koovee.
42 kg: 1) Roope Huttula KankU, 2) Jasse Virtanen ViPy.
49 kg: 1) Pyry Alanen KuRy, 2) Roope Kataja PPM, 3) Eemeli Leinonen KuRy.
60 kg: 1) Teemu Sinervö ViPy.

Osanottajia 76, seuroja 11, otteluita 86

Seurojen pisteet: 1) Koovee 62, 2) TaVo 33, 3) ViPy 32, 4) TWM 29, 5) Pyry 25, 6) RV 24, 7) PPM 20, 8) TaPs 19, 9) KankU 17, 10) KuRy 11, 11) AuPs 5.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vapaapainin avoimet TUL:n poikien ja tyttöjen mestaruuskilpailut, 27.10.2013 Äänekoski

Pojat 17 v.

58 kg: 1) Jami Järvinen Haka, 2) Imad Mohammadi VaaKu.

63 kg: 1) Niko Lamberg VaaKu, 2) Kalle Pajunen PYRY, 3) Lauri Pajunen PYRY.

69 kg: 1) Mauri Holopainen KI, 2) Riku Pasanen ÄH, 3) Jarkko Iltanen ViPy, 4) Eetu Järvinen KI.

85 kg: 1) Joni Järvinen KI.

Tytöt 17 v.

26 kg: 1) Kia Siekkinen MuurY.

30 kg: 1) Aliisa Tuomi ViPy.

32 kg: 1) Jutta Pohjola MuVo.

34 kg: 1) Mira Rasinkangas MuVo, 2) Amalia Saarenpää MuVo.

37 kg: 1) Taru Vainionpää KuKu, 2) Iini Enlund HPM, 3) Venla Salmela ViVo, 4) Varpu Saari ViVo.

40 kg: 1) Amalia Pere HPM.

48 kg: 1) Jonna Hirvonen MuVo, 2) Iida Mäkelä LaVe, 3) Ronja Tuomivaara SalSa, 4) Elli Tuomi ViPy.

57 kg: 1) Katri Minkkinen MuurY.

Pojat 13 v.

30 kg: 1) Joni Pitkänen SuolU, 2) Saku Määttä KoskRi, 3) Luka Kajanne YTK.

35 kg: 1) Kasperi Kauhanen PoWe, 2) Juho Lamberg VaaKu, 3) Erkki Sohlman MuurY, 4) Ilmari Jokinen SuolU, 5) Santtu Vehkala SuolU, 6) Kalle Keto SuolU.

38 kg: 1) Aaron Karasti LrTU, 2) Matias Tuukkanen VaaKu, 3) Eemeli Rautanen ViPy, 4) Leo Mäkipää HPM, 5) Selim Nolte KI.

42 kg: 1) Riku Suhonen VaaKu, 2) Kasper Törmälä KI, 3) Niklas Moilanen KI, 4) Jerry Saari MuVo, 5) Risto Pajunen PYRY, 6) Eetu Saarenpää SalSa.

50 kg: 1) Ville Pasanen ÄH, 2) Antti Saarenpää SalSa, 3) Veeti Järvinen PYRY.

54 kg: 1) Onni Turunen PoWe, 2) Martti Porkka PYRY.

58 kg: 1) Jere Pasanen ÄH.

***********************

Pojat 10 v. kansalliset kilpailut (ei mestaruuskilpailu)


24kg: 1) Samu Karjalainen, KoskRi, 2) Oskari Pursiainen YTK, 3) Vihtori Jokinen SuolU, 4) Veeti Vehkala SuolU.

26 kg: 1) Jami Flinkman HPM, 2) Aapo Holm MuVo, 3) Riku Joutsijärvi KI, 4) Masi Piittisjärvi KI.

28 kg: 1) Eetu Lamberg VaaKu, 2) Olli Haikka ViPy, 3) Niko Puromäki ÄH, 4) Kasperi Kankkunen SuolU.

32 kg: 1) Elmeri Hannukainen ÄH, 2) Tuomas Sinervö ViPy, 3) Kimi-Petteri Vehkala SuolU.

35 kg: 1) Jesper Härkänen YTK, 2) Akseli Partanen HPM, 3) Esa Lohi PYRY, 4) Veeti Kajanne YTK, 5) Eetu Sarjanoja KI.

38 kg: 1) Leo Mäkipää HPM.

Seurapisteet

1) Kemin Into 74, 2) Suolahden Urho 62, 3) Vaajakosken Kuohu 57, 4) Muhoksen Voitto 55, 5) Viialan Pyry 51, 6) Nokian Pyry 48, 7) Äänekosken Huima 47, 8) Helsingin Paini-Miehet 45, 9) Ylä-Tikkurilan Kipinä 34, 10) Muuramen Yritys 28, 11) Saloisten Salama 22, 12) Porvoon Weikot 20, 13) Koskelankylän Riento 19, 14) Vieskan Voima 15, 15) Lappeenrannan Työväen Urheilijat, Helsingin Haka ja Kuortaneen Kunto 10, 18) Lappajärven Veikot 9.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

12.10.2013 Kankaanpää (KankU), vapaapaini

Pojat aloittelijat
22 kg: 1) Nestori Vettenranta PPM, 2) Benjamin Lindeman PPM, 3) Robin Lindeman PPM.
25 kg: 1) Akseli Perkka IK, 2) Lauri Perkka IK, 3) Rene Savolainen KankU, 4) Eelis Lundgren PPM.
35 kg: 1) Arttu Vahantapohja KuRy, 2) Pihla Alanen KuRy, 3) Roope Rusi TWM, 4) Niko Santamäki PPM.

Tytöt
25 kg: 1) Tuuli Lampinen Koovee, 2) Lotta Vettenranta PPM, 3) Fanni Vettenranta PPM.

Pojat
9 v
24 kg: 1) Felix Lamminen PPM, 2) Atte Wallin PPM, 3) Ukko Tarkkio PPM.
29 kg: 1) Juuso Porri PPM, 2) Joonas Koivisto TWM, 3) Aleksi Kononen PPM, 4) Eetu Hautaniemi PPM.
31 kg: 1) Akseli Orava TWM, 2) Juho Takamaa IK, 3) Nico Hakala TaPs.
48 kg: 1) Veeti Järvinen Pyry, 2) Roope Kataja PPM.

11 v
30 kg: 1) Kasperi Joutsenlahti PPM, 2) Leevi Joutsenlahti PPM, 3) Eemeli Mikkola PPM, 4) Veeti Salovaara IK, 5) Petteri Alanen KuRy.
40 kg: 1) Aleksi Virtanen PPM, 2) Joonas Perkka IK, 3) Tatu Lähteenmäki TaVo, 4) Roope Huttula KankU.
45 kg: 1) Risto Pajunen Pyry, 2) Torsti Vuorisalo KankU.
54 kg: 1) Rainer Nyman TaVo.

13 v
38 kg: 1) Mikael Hellman PPM, 2) Valtteri Hussa RV, 3) Jere Maanoja TaVo.
46 kg: 1) Aleksi Simojoki TWM, 2) Pyry Alanen KuRy.
60 kg; 1) Markus Repo TWM, 2) Eemeli Jokinen TaVo, 3) Jesse Nieminen RV, 4) Niko Karinkanta TaPs, 5) Janne Heiskala KankU.

16 v
65 kg: 1) Arttu Vähämaa TaPs, 2) Kalle Pajunen Pyry, 3) Aaro Punkari KankU.
74 kg: 1) Eero Lehtinen KankU, 2) Paavo Porkka Pyry, 3) Petri Valo RV, 4) Jesse Angervo TWM.

17 v
85 kg: 1) Nestori Helander RV, 2) Eetu Lehtinen KankU.

Otteluja 73, painijoita 57

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vantaan Sammon ikäkausikilpailut (vp) 14.9.2013

Tytöt 26 kg

1. Roberta Luostarinen JäVo
2. Janette Ylisoini KeU
3. Elena Aava HPM

Tytöt 40 kg

1. Iini Enlund HPM
2. Amalia Pere HPM

Tytöt 52 kg

1. Salla Keskinen JPI

Aloittelijat 22 kg

1. Jesse Mustonen VaSa
2. Oskari Pursiainen YTK
3. Renars Treijs Cesis
4. Jussi Kangasniemi JäVo

Aloittelijat 26 kg

1. Otso Pere HPM
2. Henri Kantanen HPM

Aloittelijat 32 kg

1. Jere Tamminen JäVo
2. Antti Andersson HPM  

Aloittelijat 50 kg

1. Niko Kallio PoWe

Aloittelijat 63 kg

1. Jukka Ylisoini KeU

Pojat 9 v 23 kg

1. Antton Jyrkkänen HyPk
2. Renars Treijs Cesis

Pojat 9 v 26 kg

1. Alans Treijs Cesis
2. Joonas Koivisto TWM
3. Joona Hakola JäVo
4. Antti Kangasniemi JäVo

Pojat 9 v 32 kg

1. Unto Haaslahti HPM
2. Veeti Aalto VaSa
3. Ukko Pakkanen PoWe
4. Riku Puustelli LoRi
5. Santeri Räsänen HI
6. Luka Kajanne YTK
7. Sampo Nord EsU


Pojat 9 v 35 kg

1. Jesper Härkänen YTK
2. Ralfs Lukins Cesis
3. Akseli Partanen HPM
4. Atte Puurtinen LA
5. Veeti Kajanne YTK
6. Jaakko Zhu TaVo

Pojat 9 v 38 kg

1. Leo Mäkipää HPM
2. Edgars Juriksons Cesis
3. Niko Heijari LoRi
4. Esa Lohi PYRY
5. Väinö Turunen PoWe

Pojat 9 v +38 kg

1. Oscar Leppänen HPM
2. Veeti Järvinen PYRY

--------------------------------------------------------

Pojat 13 v 29 kg

1. Teo Laitila VaSa
2. Akseli Erkkola HPM
3. Nino Oksanen TWM
4. Kasimir Väyrynen VaSa
5. Indrek Viljakainen HPM

Pojat 13 v 32 kg

1. Kasperi Kauhanen PoWe
2. Akseli Orava TWM
3. Jasper Salmi YTK
4. Nico Hakala TaPs

Pojat 13 v 35 kg

1. Miko Elkala LA
2. Said Tasuhanov HPM
3. Fabian Väyrynen VaSa
4. Mansur Dzhukharov HPM
5. Atte Soudunsaari JäVo
6. Roope Julkunen HPM

Pojat 13 v 38 kg

1. Artturi Sulin HPM
2. Vili Pylkkänen KeU

Pojat 13 v 42 kg

1. Joona Mustonen VaSa
2. Verne Reikko HPM
3. Topias Saari HI
4. Daniel Koskinen TWM
5. Roni Piironen VaSa
6. Risto Pajunen PYRY

Pojat 13 v 47 kg

1. Aleksi Simojoki TWM
2. Jiri Toiva VaSa 
3. Lauri Korkee YTK
4. Artturi Weckström LA
5. Sasu Takko YTK
6. Daniel Laitinen TaVo
7. Patrick Österlund PoWe
8. Veikko Länsikunnas HyPk

Pojat 13 v 53 kg

1. Markus Repo TWM
2. Eemeli Ruusila JäVo
3. Onni Turunen PoWe
4. Olli Rossi EsU
5. Roni Sivonen KeU
6. Arsi Martikainen YTK

Pojat 13 v 60 kg

1. Roni Puustelli LoRi
2. Martti Porkka PYRY
3. Vexi Puurtinen LA

Pojat 13 v +60 kg

1. Lauri Pajunen PYRY
2. Jukka Ylisoini KeU

Pojat 17 v 42 kg

1. Juho Ronkainen VaSa

Pojat 17 v 58 kg

1. Daniel Poliakov YTK
2. Pavel Dovlatjan EsU
3. Tomi Hietalahti HI
4. Kalle Pajunen PYRY

Pojat 17 v 63 kg

1. Markus Sihtola YTK
2. Leevi Lauttanen JPI
3. Severi Saari HI
4. Eemeli Jokinen TaVo

Pojat 17 v 69 kg 

1. Lauri Happonen YTK 
2. Riku Martikainen YTK
3. Samu Vilenius HI
4. Jesse Angervo TWM
5. Timi Utriainen HI

 ----------------------------------------------------------

TaVo:n ikäkausikisat, vp, 7.9.2013 Tampere

TYTÖT
23 kg: 1) Kia Siekkinen MuurY, 2) Fanni Vettenranta PPM, 3) Jade Naapila TaVo.
27 kg: 1) Tuuli Lampinen Koovee, 2) Suvi Tallgren Koovee, 3) Lotta Vettenranta PPM.
33 kg: 1) Milla Asell Koovee, 2) Milla Törhönen TaVo.
55 kg: 1) Katri Minkkinen MuurY, 2) Emmi Kotamäki KarkU.

ALOITTELIJAT
21 kg: 1) Nestori Vettenranta PPM, 2) Benjamin Lindeman PPM, 3) Robin Lindeman PPM.
23 kg: 1) Jose Jaakkola TaVo, 2) Jesse Mustonen VaSa, 3) Rene Savolainen KankU.
30 kg: 1) Aapo Hakala KaKa, 2) Veeti Huhtamäki TaPs, 3) Jere Saukkonen TaVo.
33 kg: 1) Jaakko Zhu TaVo, 2) Jere Tamminen JäVo, 3) Matias Mikkola Koovee.
34 kg: 1) Fabian Väyrynen VaSa, 2) Atte Soudunsaari JäVo.

POJAT
8 v.
26 kg: 1) Eetu Hautaniemi PPM, 2) Felix Lamminen PPM, 3) Marcus Törhönen TaVo.
29 kg: 1) Kasimir Väyrynen VaSa, 2) Aleksi Kononen PPM, 3) Viljo Varsanpää VVV.

10 v.
30 kg: 1) Leevi Joutsenlahti PPM, 2) Veeti Salovaara IK, 3) Eemeli Mikkola PPM.
32 kg: 1) Juho Takamaa IK, 2) Nico Hakala TaPs, 3) Kasperi Joutsenlahti PPM.
36 kg: 1) Niko Hynninen VuVe, 2) Oskari Rintamäki VVV, 3) Joonas Perkka IK.
42 kg: 1) Tatu Lähteenmäki TaVo, 2) Väinö Turunen PoWe, 3) Aapo Virola Koovee.
54 kg: 1) Rainer Nyman TaVo, 2) Veeti Järvinen Pyry, 3) Leevi Repo Pyry.

12 v.
33 kg: 1) Kasperi Kauhanen PoWe, 2) Jere Maanoja TaVo, 3) Lauri Hakomäki VVV.
38 kg: 1) Eemeli Rautanen ViPy, 2) Anssi Lampinen Koovee, 3) Roope Huttula KankU.
44 kg: 1) Evert Rosenström VaSa, 2) Patrick Österlund PoWe, 3) Aapo Viitala IK.
47 kg: 1) Aleksi Simojoki TWM, 2) Jiri Toiva VaSa, 3) Eetu Paananen ViVo.
56 kg: 1) Eemeli Ruusila JäVo, 2) Antti Haanpää JäVo.
62 kg: 1) Niko Karinkanta TaPs, 2) Teemu Sinervö ViPy.

14 v.
34 kg: 1) Arttu Hakala KaKa, 2) Erkki Sohlman MuurY.
44 kg: 1) Waltteri Latvala VVV, 2) Arttu Lähde VVV, 3) Väinö Nuutinen VuVe.
53 kg: 1) Jonathan Helander VVV, 2) Anton Niskanen TWM, 3) Onni Turunen PoWe.
58 kg: 1) Riku Sten VVV, 2) Eemeli Jokinen TaVo, 3) Sampsa Kotamäki KarkU.
67 kg: 1) Otso Vessari TaVo, 2) Sebastian Ahlgren VuVe, 3) Aaro Punkari KankU.

17 v.
52 kg: 1) Samu Rajakangas VVV, 2) Topias Huhtamäki TaPs, 3) Otto Miiki VuVe.
67 kg: 1) Paavo Rantanen VuVe, 2) Jarkko Iltanen ViPy, 3) Roger Ahlgren VuVe.
85 kg: 1) Otto Ojala PPM, 2) Paavo Porkka Pyry.

Mitalleiden ulkopuolelle sijoittui:
Kimi Korhonen aloittelijat 8 v. alle 33 kg, Esa Lohi 10 v. alle 42 kg ja Martti Porkka 14 v. alle 53 kg

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spårvägsspelen 2013 Stockholm, 2013-08-31

jaostot/61/Tuloksia2013/20130831_Sparvagsspelen_2013_Stockholm.pdf

jaostot/61/Tuloksia2013/20130831_Sparvagsspelen_2013_Stockholm.pdf
PDF (19 kt)

Liitteessä Tukholman reisun tulokset. Pyryn painijoiden sijoitukset:

3. Sija Veeti Järvinen, 47 kg Y Schoolboys 02-06
4. sija Lauri Pajunen, 66 kg Schoolboys 99-02
5. sija Risto Pajunen, 42 kg Y Schoolboys 02-06
8. sija Paavo Porkka, 76 kg Cadets 96-99
8. sija Martti Porkka, 53 kg Schoolboys 99-02
9. sija Kalle Pajunen, 58 kg Cadets 96-99
--------------------------------------------------

Ruissalopainit, 29. - 30.6.2013 Turku (TuTo)

Miehet

96 kg: 1) Ramil Ahmedov Pietari, 2) Mika Kuronen TuTo, 3) Bogdan Churkin Pietari.

Pojat 17 v

52 kg: 1) Kalle Pajunen PYRY, 2) Topias Huhtamäki TaPs, 3) Aku-Petteri Moilanen KoskRi.
63 kg: 1) Artur Rustemov Pietari, 2) Arkady Kirakosyen Pietari, 3) Markus Kallio TWM, 4) Hannes Välis Juhan.
72 kg: 1) Alexsey Kunyeshev Pietari, 2) Ardo Pajur Juhan.
80 kg: 1) Andry Shirokov Pietari, 2) Ivan Chernov Pietari.

Pojat 14 v

30 kg: 1) Akseli Orava TWM, 2) Kasimir Väyrynen VaSa, 3) Niko Tolvanen KoskRi.
42 kg: 1) Joona Mustonen VaSa, 2)  Wiljam Koivisto TWM, 3) Samuli Tallgren Koovee.
52 kg: 1) Meliksah Salin UU, 2) Miko Tynys Koovee, 3) Juho Poutanen AuPs.
62 kg: 1) Andreas Välis Juhan, 2) Niko Karinkanta TaPs, 3) Teemu Sinervo ViPy.
76 kg: 1) Jesse Angervo TWM, 2) Patrik Mäkinen AuPs.

Pojat 10 v

32 kg: 1) Nico Hakala TaPs, 2) Tuomas Sinervö ViPy, 3) Saku Määttä KoskRi, 4) Sampo Määttä KoskRi.
38 kg: 1) Anu Tolvanen KoskRi, 2) Jesper Härkänen YTK, 3) Arttu Karonen TuTo.

Pojat 8 v

20 kg:1) Samu Karjalainen KoskRi, 2) Jere Moilanen KoskRi.

Painijoita 37. Otteluita yhteensä 37.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Koululiikuntaliiton mestaruuskilpailut, kreko, 2013, 18.-19.5.2013, Kotka

jaostot/61/Tuloksia2013/KLL__kreko__2013_-_Tulokset.pdf

Tulokset 2013
PDF (85 kt)

Liitteessä KLL tulokset kevääältä 2013. PYRYn osalta parhaasta suorituksesta vastasi neljänneksi tullut Lauri Pajunen P13v60
kg. Muut osallistuneet olivat Paavo Porkka (14-16v, 70kg), Martti Porkka (7-13v, 52kg), Kalle Pajunen (14-16v, 56kg) ja Esa Lohi (7-13v, 34kg)
-------------------------------------------------------------------------------------

UV Putkipaini, 11.5.2013, Kirkkonummi (Kirkkonummen Urheilijat)

Pojat 17 v.

42 kg: 1) Jimi Torjama KarkU.
63 kg: 1) Lauri Happonen YTK, 2) Joonas Kokko HeTa, 3) Jimi Aaltonen KarkU.
70 kg: 1) Lauri Varteva EsU, 2) Paavo Porkka Pyry, 3) Jesse Angervo TWM.
77 kg: 1) Teemu Puro HeTa.
108 kg: 1) Eemeli Shemeikka KarkU.

Pojat 14 v.

43 kg: 1) Matias Lentämäki YTK, 2) Sasu Takko YTK, 3) Miska Aaltonen KarkU, 4) Misa Syväterä JPI.
47 kg: 1) Lauri Korkee YTK, 2) Olli Rossi EsU, 3) Aapo Takalo LoVo, 4) Onni Turunen PoWe.
50 kg: 1) Markus Repo TWM, 2) Anton Niskanen TWM, 3) Martti Porkka Pyry.
56 kg: 1) Jami Järvinen Haka, 2) Sampsa Kotamäki KarkU, 3) Aaro Savonsalmi KirkU.
61 kg: 1) Lauri Pajunen Pyry, 2) Leevi Nyberg JäVo.

Pojat 12 v.

31 kg: 1) Tino Ojala Haka, 2) Jasper Salmi YTK, 3) Henri Tallgren KarkU, 4) Petteri Alanen KuRy.
36 kg: 1) Eetu Pulliainen Haka, 2) Anssi Lampinen Koovee, 3) Vili Pylkkänen KeU, 4) Elmeri Marttonen KirkU.
41 kg: 1) Jere Hongisto LoVo, 2) Niko Andersson KarkU, 3) Risto Pajunen Pyry, 4) Pyry Alanen KuRy.
44 kg: 1) Aleksi Simojoki TWM, 2) Evert Rosenström VaSa, 3) Veeti Järvinen Pyry.
46 kg: 1) Jiri Toiva VaSa, 2) Sakari Marttonen KirkU, 3) Niclas Paldan SaPs.
52 kg: 1) Eemeli Ruusila JäVo, 2) Patrik Varteva EsU, 3) Rainer Nyman TaVo, 4) Antti Haanpää JäVo, 5) Salla Keskinen JPI

Pojat 10 v.

25 kg: 1) Sam Delghan VaSa, 2) Nooa Narvanne HPM, 3) Jami Flinkman HPM, 4) Joona Hakola JäVo.
28 kg: 1) Antti Kangasniemi JäVo, 2) Kasperi Karppinen VV, 3) Jaakko Heikkilä KirkU, 4) Rasmus Laipio KirkU.
30 kg: 1) Santtu Räsänen RVV, 2) Lauri Salonen LA, 3) Atte Puurtinen LA.
33 kg: 1) Henri Toiva VaSa, 2) Aku Hänninen Haka, 3) Santeri Metsänen LäLu.
35 kg: 1) Väinö Turunen PoWe, 2) Esa Lohi Pyry, 3) Justus Levonius KirkU.
38 kg: 1) Eemeli Mahkonen TWM, 2) Roni Piironen VaSa, 3) Jere Palm KarkU.

Aloittelijat.

18 kg: 1) Remi Leppälä KirkU, 2) Mirella Östman KirkU.
19 kg: 1) Pauli Iisakka LäLu, 2) Jussi Kangasniemi JäVo, 3) Erkki Iisakka LäLu.
23 kg: 1) Mico Yli-Savola LA, 2) Timi Vesala HeTa, 3) Jesse Mustonen VaSa, 4) Emil Leppälä KirkU.
28 kg: 1) Topi Iisakka LäLu, 2) Kasimir Väyrynen VaSa, 3) Santeri Karppinen VV, 4) Arttu Vahantapohja KuRy.
29 kg: 1) Luka Kajanne YTK, 2) Jere Saukkonen TaVo, 3) Leopold Leilas KirkU.
31 kg: 1) Ukko Pakkanen PoWe, 2) Rasmus Axelsson Haka, 3) Sampo Nord EsU.
33 kg: 1) Fabian Väyrynen VaSa, 2) Atte Soudunsaari JäVo, 3) Veeti Kajanne YTK.
37 kg: 1) Jarkko Äijälä KuRy, 2) Juho Hemminki KuRy.
56 kg: 1) Jukka Ylisoini KeU.

Tytöt.

25 kg: 1) Tuuli Lampinen Koovee, 2) Janette Ylisoini KeU, 3) Heini Lampinen Koovee, 4) Iita Pakkanen PoWe.
28 kg: 1) Tara Vesala HeTa, 2) Inca Nyberg JäVo.
44 kg: 1) Oona Huovinen KarkU, 2) Milja Suopajärvi Koovee.

Seurapisteet.

1) Karkkilan Urheilijat 44, 2) Vantaan Sampo 43, 3) Kirkkonummen Urheilijat 41, 4) Järvenpään Voimailijat ja Ylä-Tikkurilan Kipinä 38, 6) Helsingin Haka ja Nokian Pyry 28, 8) Turun Voimamiehet 27, 9) Helsingin Tarmo 22, 10) Espoon
Urheilijat ja KOOVEE Tampere ja Kurun Ryhti ja Läyliäisten Luja 20, 14) Porvoon Weikot 18, 15) Keravan Urheilijat ja Lahden Ahkera 15, 17) Lohjan Voimailijat 10, 18) Helsingin Paini-Miehet ja Tampereen Voimailijat ja Viipurin Voimailijat
9, 21) Riihimäen Voima-Veljet 6, 22) Janakkalan Paini-Ilves 5, 23) Salon Painiseura 4.

Osallistujia 101, seuroja 23, otteluita 117.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vantaan Sammon ikäkausikilpailut, Nurmijärvi, 20.4.2013

Aloittelijat 9 v 22 kg

1. Lenni Harju PopI
2. Jesse Mustonen VaSa
3. Oskari Pursiainen YTK
4. Benjamin Lindeman PPM
5. Tomi Orre Nousu
6. Kamu Lehtoranta PopI
7. Eetu Pennanen HI

Aloittelijat 9 v 24 kg

1. Veeti Harju PopI
2. Nico Warpenius HI
3. Daruin Rashid HI
4. Henri Kantanen HPM

Aloittelijat 9 v 26 kg

1. Tarmo Tuominen KPM
2. Anttoni Heikkilä KeU
3. Joona Kauppila PopI
4. Elias Parikka HI

Aloittelijat 9 v 30 kg

1. Sampo Nord EsU
2. Aatu Fågel HI
3. Nico Khondaker HI
4. Toivo-Elias Jormanainen YTK

Aloittelijat 9 v 32 kg

1. Jaakko Zhu TaVo
2. Jere Tamminen JäVo
3. Ilari Rekonen PopI

Aloittelijat 9 v 35 kg

1. Akseli Partanen HPM
2. Leevi Simojoki YTK

Aloittelijat 9 v 42 kg

1. Vihtori Kovanen PopI
2. Leevi Mertsalmi HI

Aloittelijat 12 v 30 kg

1. Mansur Dzhukharov HPM
2. Kasimir Väyrynen VaSa

Aloittelijat 12 v 35 kg

1. Fabian Väyrynen VaSa
2. Atte Soudunsaari JäVo

Aloittelijat 12 v 46 kg

1. Veeti Järvinen PYRY
2. Rauno Pruuli HPM
3. Otto Vartiainen Nousu

Aloittelijat 12 v 50 kg

1. Jukka Ylisoini KeU
2. Niko Kallio PoWe
3. Otto Suontama Nousu

Tytöt 24 kg

1. Janette Ylisoini KeU
2. Veera Nevalainen Nousu
3. Noora Pöllänen Nousu

Tytöt 30 kg

1. Milla Törhönen TaVo
2. Sandra Länsikunnas HyPk
3. Inca Nyberg JäVo
4. Heli Kuisma HyPk

Tytöt 34 kg

1. Iini Enlund HPM
2. Satu Vainio LäLu

Tytöt 43 kg

1. Oona Huovinen KarkU
2. Emmi Kotamäki KarkU

Pojat 9 v 21 kg

1. Antton Jyrkkänen HyPk
2. Tatu Kivinen LäLu

Pojat 9 v 23 kg

1. Felix Lamminen PPM
2. Alex Wallius HPM

Pojat 9 v 26 kg

1. Juuso Porri PPM
2. Nestori Hirvonen PoWe
3. Joonas Koivisto TWM
4. Nooa Narvanne HPM
5. Miska Vanamo HyPk
6. Marcus Törhönen TaVo
7. Sam Dehghan VaSa
8. Roni Porkka PopI
9. Ron Hautanen Koovee
10. Elias Voivala LäLu
11. Joel Kivinen LäLu
12. Denali Antinsalo RVV

Pojat 9 v 29 kg

1. Topi Iisakka LäLu
2. Niklas Palm KarkU
3. Leevi Joutsenlahti PPM
4. Luka Kajanne YTK
5. Jesse Nordman YTK
6. Veeti Kuukkanen TWM
7. Sampo Varpio PoWe
8. Kasperi Karppinen VV
9. Santeri Karppinen VV
10. Mikael Palm KarkU

Pojat 9 v 32 kg

1. Kasperi Joutsenlahti PPM
2. Riku Puustelli LoRi
3. Aku Hänninen Haka
4. Rasmus Axelsson Haka
5. Ukko Pakkanen PoWe
6. Santeri Räsänen HI

---------------------------------------------------

 

Pojat 9 v 35 kg

1. Jesper Härkänen YTK
2. Santeri Metsänen LäLu
3. Esa Lohi PYRY

Pojat 9 v 39 kg

1. Eemeli Mahkonen TWM
2. Niko Heijari LoRi
3. Leo Mäkipää HPM

Pojat 13 v 29 kg

1. Teo Laitila VaSa
2. Akseli Erkkola HPM
3. Jani Haimakainen KPM
4. Viaceslav Rodin KPM
5. Niko Hyvönen PopI
6. Gesim Selimi KPM
7. Sami Vanamo HyPk

Pojat 13 v 32 kg

1. Tino Ojala Haka
2. Jasper Salmi YTK
3. Lauri Leinonen HPM
4. Henri Tallgren KarkU
5. Jesse Mäkelä PopI
6. Dmitrij Rodin KPM
7. Ardian Selimi KPM
8. Akseli Orava TWM
9. Toivo Tuominen KPM

Pojat 13 v 35 kg

1. Anssi Lampinen Koovee
2. Kalle Falck PopI
3. Daniel Antinsalo RVV
4. Vili Pylkkänen KeU
5. Valtteri Järvimäki PopI

Pojat 13 v 38 kg

1. Joona Mustonen VaSa
2. Eetu Pulliainen Haka
3. Riki Leskinen JäVo
4. Mikael Hellman PPM
5. Veeti Laakso KPM
6. Ron Siren KPM
7. Roni Piironen VaSa
8. Elmeri Marttonen KirkU
9. Olli Heinonen PopI
10. Tatu Lähteenmäki TaVo
11. Jere Palm KarkU

Pojat 13 v 42 kg

1. Matias Lentämäki YTK
2. Wiljam Koivisto TWM
3. Evert Rosenström VaSa
4. Niko Andersson KarkU
5. Risto Pajunen PYRY
6. Vladik Anohins VaSa
7. Samuli Tallgren Koovee
8. Leo Kankkunen Haka
9. Matias Lindfors VV

Pojat 13 v 47 kg

1. Onni Turunen PoWe
2. Arsi Martikainen YTK
3. Patrick Österlund PoWe
4. Jiri Toiva VaSa
5. Daniel Laitinen TaVo
6. Miko Tynys Koovee
7. Jesper Toivonen Koovee
8. Veikko Länsikunnas HyPk
9. Jerico Meskus PopI

Pojat 13 v 53 kg

1. Roni Puustelli LoRi
2. Riku Hoikka HeTa
3. Eemeli Kreander HyPk
4. Eemeli Ruusila JäVo
5. Martti Porkka PYRY
6. Willy Lindfors Haka
7. Juuso Lohva PopI
8. Kalle Vähä-Vahe VV

Pojat 13 v 60 kg

1. Lauri Pajunen PYRY
2. Jaakko Ruhanen JäVo

Pojat 17 v 46 kg

1. Anton Havukainen JäVo
2. Miska Aaltonen KarkU

Pojat 17 v 54 kg

1. Eemeli Jokinen TaVo
2. Sampsa Kotamäki KarkU

Pojat 17 v 58 kg

1. Joonas Kokko HeTa
2. Jimi Gustafsson KarkU
3. Jami Järvinen Haka
4. Kalle Pajunen PYRY

Pojat 17 v 63 kg

1. Tomi Eronen PopI
2. Riku Martikainen YTK
3. Veikko Röyskö HeTa
4. Leevi Nyberg JäVo

Pojat 17 v 69 kg

1. Miska Mettälä TaVo
2. Otso Vessari TaVo
3. Eetu Keskinen TaVo

Pojat 17 v 76 kg

1. Viljam Kalilin HeTa
2. Rasmus Halttunen HeTa
3. Paavo Porkka PYRY
4. Teemu Puro HeTa
5. Patrick Andersson KarkU

----------------------------------------------------

30.3.2013 Pääsiäispäinit, Turku

Miehet


66 kg:
1) Kalle Poutanen AuPs

 

74 kg:
1) Aber Amiri HeTa,
2) Tapio Helminen YTK

 

84 kg:
1) Hannu-Pekka Kattelmäki LA,
2) Jarno Ålander HeTa,
3) Shamal Amiri HeTa

 

96-120 kg:
1) Taisto Lalli TWM,
2) Lauri Lehtinen KankU

 

Pojat 17 v

 

46 kg:
1) Topias Huhtamäki TaPs,
2) Väinö Nuutinen VuVe

 

50 kg:
1) Eemeli Kunttu TWM,
2) Mattias Poutanen AuPs,
3) Otto Miikki VuVe

 

58 kg:
1) Markus Kallio TWM,
2) Joonas Kokko HeTa,
3) Casper Väliahdet YTK,
4) Kalle Pajunen PYRY,
5) Waltteri Vahala TuTo,
6) Eemeli Jokinen TaVo

 

63 kg:
1) Otso Vessari TaVo,
2) Jarkko Iltanen ViPy,
3) Miska Mettälä TaVo

 

69 kg:
1) Jesse Itkonen VarTa,
2) Esa Järvinen YTK,
3) Lauri Happonen YTK,
4) Ville Salo TaVo,
5) Eero Lehtinen KankU,
6) Juuso Itkonen VarTa,
7) Paavo Rantanen VuVe
8) Roger Ahlgren VuVe,
9) Arttu Vähämaa TaPs

 

85 kg:
1) Nestor Helander RV,
2) Elmo Koskinen YTK,
3) Eetu Lehtinen KankU

 

+85 kg:
1) Antti Heinonen TaVo

 

Pojat 13 v

 

32 kg:
1) Kasperi Kauhanen PoWe,
2) Milla Asell Koovee,
3) Akseli Orava TWM,
4) Nico Hakala TaPs

 

35 kg:
1) Miko Elkala LA,
2) Anssi Lampinen Koovee,
3) Jonni Sarkkinen HWJ,
4) Eemeli Rautanen ViPy,
5) Niko Hynninen VuVe,
6) Gustav Söderström3 UAK,
7) Valtteri Hussa RV

 

38 kg:
1) Niko Laitila TuTo,
2) Daniel Koskinen TWM,
3) Milja Suopajärvi Koovee,
4) Amos Veräjänkorva TWM

 

42 kg:
1) Joni Komppa SPM,
2) Aleksi Simojoki TWM,
3) Matias Lentämäki YTK,
4) Jere Hongisto LoVo,
5) Samuli Tallgren Koovee,
6) Wiljami Kartila TaVo,
7) Risto Pajunen PYRY,
8) Aleksi Björn TuTo

 

46 kg:
1) Santeri Arvela RV,
2) Sasu Takko YTK,
3) Petteri Salmi AuPs,
4) Elmeri Henelius VuVe,
5) Lenni Silokivi UU

 

 

----------------------------------------------------

50 kg:
1) Anton Niskanen TWM,
2) Aapo Takalo LoVo

 

54 kg:
1) Urho Hietaniemi AU,
2) Juho Poutanen AuPs

 

63 kg:
1) Tatu Alari TuTo,
2) Niko Karinkanta TaPs

 

Pojat 10 v

 

27 kg:
1) Joonas Koivisto TWM,
2) Jere Kärkkäinen HWJ,
3) Eliel Veräjänkorva TWM,
4) Sam Dehghan VaSa,
5) Oula Risku TaVo

 

28 kg:
1) Teo Laitila VaSa,
2) Vilma Lehtimäki LaVe

 

32 kg:
1) Onni Rintamäki YKV,
2) Tuomas Sinervö ViPy,
3) Topi Iisakka LäLu,
4) Veeti Kuukkanen TWM,
5) Eemil Risku TaVo

 

36 kg:
1) Veeti Näppä SPM,
2) Esa Lohi PYRY,
3) Arttu Karonen TuTo,
4) Santeri Metsänen LäLu,
5) Jimi Grönlund TuTo

 

P40 kg:
1) Eemeli Mahkonen TWM,
2) Tatu Lähteenmäki TaVo,
3) Valtteri Poutanen AuPs

 

50 kg:
1) Rainer Nyman TaVo,
2) Teemu Sinervo ViPy

 

Aloittelijat

 

24 kg:
1) Hugo Rintamäki YKV,
2) Arto Vikström VuVe,
3) Sisu Helenius SaPs,
4) Jesse Mustonen VaSa,

5) Rene Savolainen KankU

 

32 kg:
1) Elmo Helenius SaPs,
2) Kasimir Väyrynen VaSa,
3) Matti Savolainen AuPs,
4) Roope Rusi TWM,
5) Rico Arkko AuPs

 

38 kg:
1) Roope Huttula KankU,
2) Valtteri Pulkkinen AuPs,
3) Patrick Minkkinen SaPs

 

42 kg:
1) Jürgen Järvi TWM,
2) Mikael Kaupinsalo UU,
3) Salvatore Ragusa TWM

 

48 kg:
1) Niclas Paldan SaPs,
2) Veeti Järvinen PYRY,
3) Rebekka Viiri AuPs

 

69 kg:
1) Jesse Angervo TWM,
2) Aaro Punkari KankU,
3) Patrik Mäkinen AuPs

 

Seurapisteet:

 

TWM 79, AuPs 43, YTK 32, TaVo 36, KankU 24, HeTa 20, SaPs 20, TuTo 20, VuVe 19, ViPy 18, VaSa 17, Koovee 16, TaPs 14, PYRY 13, LA 12, RV 12, SPM 12, YKV 12, HWJ 9, LoVo 8, LäLu 7, UU 7, VarTa 7, AU 6, PoWe 6, LaVe 5, UAK 1.

 

Seuroja 27,Painijoita 114, Otteluita 154.

 

------------------------------------------------

TaVo:n ikäkausikilpailut 9.3.2013

Tampere (TaVo)

Tytöt

29 kg:
1) Milla Törhönen TaVo
2) Lotta Vettenranta PPM.

40 kg:
1) Emmi Kotamäki KarkU,
2) Jemina Syrjänen VoVi.

45 kg:
1) Salla Keskinen JPI,
2) Milja Suopajärvi Koovee.

83 kg:
1) Minna Lehtinen VoVi.

Aloittelijat

19 kg:
1) Benjamin Lindeman PPM,
2) Robin Lindeman PPM.

21 kg:
1) Jose Jaakkola TaVo,
2) Rene Savolainen KankU,
3) Nestor Vettenranta PPM.

23 kg:
1) Tenho Palmroth MäVa,
2) Arto Vikström VuVe,
3) Veikko Ojala PPM.

25 kg:
1) Jesper Salonen MäVa,
2) Oskari Kangas PPM,
3) Leevi Luukkonen PPM.

26 kg:
1) Olli Haikka ViPy,
2) Arsenij Smirnov MäVa,
3) Jere Saukkonen TaVo.

30 kg:
1) Veeti Huhtamäki TaPs,
2) Matias Mikkola Koovee,
3) Eemil Risku TaVo.

33 kg:
1) Asser Salonen MäVa,
2) Riku Luoma TaVo,
3) Jaakko Zhu TaVo.

45 kg:
1) Torsti Vuorisalo KankU,
2) Veeti Järvinen Pyry,
3) Eetu Hirvenheimo VaSa.

66 kg:
1) Aaro Punkari KankU,
2) Janne Heiskala KankU.

Pojat 8v

24 kg:
1) Felix Lamminen PPM,
2) Marcus Törhönen TaVo,
3) Ron Hautanen Koovee.

27 kg:
1) Eetu Hautaniemi PPM,
2) Aleksi Kononen PPM,
3) Oula Risku TaVo.

30 kg:
1) Tuomas Sinervö ViPy,
2) Ukko Pakkanen PoWe.

Pojat 10v

24 kg:
1) Sam Dehghan VaSa,
2) Jere Kärkkäinen HWJ.

27 kg:
1) Teo Laitila VaSa,
2) Sebastian Hirvelä Koovee,
3) Eemeli Mikkola PPM.

28 kg:
1) Daniel Hirvelä Koovee,
2) Kasperi Karppinen VV.

--------------------------------------------------

32 kg:
1) Nico Hakala TaPs,
2) Vili Nieminen MäVa,
3) Lauri Salonen LA.

34 kg:
1) Väinö Turunen PoWe,
2) Iisakki Rikkonen JPI,
3) Esa Lohi Pyry.

37 kg:
1) Riki Leskinen JäVo,
2) Tatu Lähteenmäki TaVo,
3) Roni Piironen VaSa.

46 kg:
1) Rainer Nyman TaVo,
2) Marko Karppinen ViPy.

Pojat 12v

32 kg:
1) Anssi Lampinen Koovee,
2) Vili Heikkilä KoPa,
3) Roni Nevalainen KoPa.

37 kg:
1) Topias Saari HI,
2) Julius Manninen JäVo,
3) Elmeri Marttonen KirkU.

40 kg:
1) Jere Hongisto LoVo,
2) Samuli Tallgren Koovee,
3) Risto Pajunen Pyry.

45 kg:
1) Sakari Marttonen KirkU,
2) Elmeri Henelius VuVe.

60 kg:
1) Niko Karinkanta TaPs,
2) Niko Zitron VoVi,
3) Teemu Sinervo ViPy.

Pojat 14v

34 kg:
1) Rasmus Häggström KirkU,
2) Jesse Mäenpää MäVa.

37 kg:
1) Teemu Laurila VUV,
2) Emil Huovila KoPa,
3) Santeri Saarinen TaPs.

43 kg:
1) Väinö Nuutinen VuVe,
2) Onni Turunen PoWe,
3) Topi Puhakka VoVi.

52 kg:
1) Sampsa Kotamäki KarkU,
2) Aaro Savonsalmi KirkU,
3) Martti Porkka Pyry.

65 kg:
1) Otso Vessari TaVo,
2) Eetu Keskinen TaVo,
3) Emmi Kotamäki TaVo.

Pojat 17v

45 kg:
1) Topias Huhtamäki TaPs,
2) Aleksi Vuori PoWe.

55 kg:
1) Tomi Heikkilä KoPa,
2) Eemeli Jokinen TaVo,
3) Tomi Hietalahti HI.

65 kg:
1) Miska Mettälä TaVo,
2) Ville Salo TaVo,
3) Henri Pokki Koovee.

80 kg:
1) Tuomas Vesanen TaVo,
2) Roope Viitanen TaPs,
3) Eetu Lehtinen KankU.

Pojat 20v

92 kg:
1) Joonas Vesanen TaVo,
2) Otto Ojala PPM.

Osallistujia 123, otteluita 152.

---------------------------------------------------

AuPs:n ikäkausikilpailut 2.3.2013

2.3.2013 Aura (AuPs)

8 v

30 kg:
1) Rusi Roope TWM,
2) Kuukkanen Veeti TWM.

10 v

26 kg:
1) Koivisto Joonas TWM,
2) Mikkola Eemeli PPM,
3) Vesala Tara HeTa.

27 kg:
1) Veräjänkorva Eliel TWM,
2) Arkko Rico AuPs,
3) Savolainen Matti AuPs.

30 kg:
1) Hakala Niko TaPs,
2) Tarkkio Vikke PPM,
3) Kressiak Timo HeTa,
4) Salonen Saku MynTo,
5) Nurhonen Eemeli MynTo.

34 kg:
1) Mamia Heikki TaPs,
2) Huttunen Nikolai HeTa,
3) Karonen Arttu TuTo,
4) Lohi Esa Pyry.

40 kg:
1) Kotamäki Emmi KarkU,
2) Järvi Jurgen TWM.

45 kg:
1) Kataja Roope PPM,
2) Ekman Joonas HeTa,
3) Järvinen Veeti Pyry,
4) Poutanen Valtteri AuPs.

13 v

28 kg:
1) Orava Akseli TWM,
2) Röyskö Tuomas HeTa,
3) Joensuu Aleksi KarkU.

36 kg:
1) Kallio Sebastian Koovee,
2) Viljakainen Anton TWM,
3) Veräjänkorva Amos TWM,
4) Winberg Oscar RVM,
5) Huttula Roope KankU.

37 kg:
1) Virtanen Akseli PPM,
2) Hellman Mikael PPM,
3) Koivisto Venla TWM,
4) Vuorisalo Torsti KankU.

40 kg:
1) Salmi Petteri AuPs,
2) Simojoki Aleksi TWM,
3) Koivisto Wiljam TWM,
4) Mamia Harri TaPs.

 

---------------------------------------------------

65 kg:
1) Lindholm Jesse HyPk,
2) Karinkanta Niko TaPs,
3) Punkari Aaro KankU,
4) Mäkinen Patrik AuPs.

15 v

53 kg:
1) Kokko Joonas HeTa,
2) Kreander Eemeli HyPk,
3) Hietaniemi Urho AU,

69 kg:
1) Halttunen Rasmus HeTa,
2) Lindholm Toni HyPk,
3) Mamia Artturi TaPs,
4) Angervo Jesse TWM.

17 v

55 kg:
1) Kallio Markus TWM,
2) Poutanen Mattias AuPs,
3) Kotamäki Sampsa KarkU,
4) Vähämaa Arttu TaPs,
5) Röyskö Veikko HeTa.

90 kg:
1) Karinkanta Simo TaPs,
2) Peltoniemi Eetu TaPs,
3) Lehtinen Eetu KankU.

Aloittelijat
8 v

21 kg:
1) Lamminen Felix PPM,
2) Lindeman Benjamin PPM,
3) Savolainen Rene KarkU,
4) Lindeman Robin PPM.

25 kg:
1) Hautaniemi Eetu PPM,
2) Murumäe Margo RVM,
3) Vesala Timi HeTa.

13 v

50 kg:
1) Jokela Jusa SaPs,
2) Paldan Niclas SaPs,
3) Vainio Ilmari AuPs,
4) Kotitalo Aaron AuPs,
5) Poutanen Juho AuPs.

Ystävyysottelu

1) Angervo Jesse TWM,
2) Vainio Ilmari AuPs.

Otteluita 103 kpl. Painijoita 70.

-----------------------------------------

Taisto Kangasniemen XV muistopainit 23.2.2013

23.2.2013 Tampere (TaPs)

Tytöt

26 kg:
1) Aliisa Tuomi ViPy,
2) Kia Siekkinen MuurY.

33 kg:
1) Jessica Kujanpää TaVo,
2) Milla Törhönen TaVo,
3) Mimosa Salovesi TaPs.

40 kg:
1) Elli Tuomi ViPy,
2) Emmi Kotamäki KarkU,
3) Mea Laakso KarkU.

47 kg:
1) Aada Leinonen JVK,
2) Milja Suopajärvi Koovee.


Aloittelijat

22 kg:
1) Tatu Pulkkinen LrTU,
2) Arto Vikström VuVe,
3) Mico Yli-Savola LA,
4) Jesse Mustonen VaSa.

24 kg:
1) Tenho Palmroth MäVa,
2) Marcus Törhönen TaVo,
3) Jesper Salonen MäVa,
4) Luca Kousa Koovee.

25 kg:
1) Arsenij Smirnov MäVa,
2) Jere Eväkoski HyPk,
3) Nicklas Thornley TaPs.

28 kg:
1) Eliel Veräjänkorva TWM,
2) Santeri Karppinen VV,
3) Jere Saukkonen TaVo.

29 kg:
1) Veeti Huhtamäki TaPs,
2) Matias Mikkola Koovee,
3) Anton Salo Koovee.

31 kg:
1) Tuomas Sinervö ViPy,
2) Eeli Raittinen Koovee.

36 kg:
1) Asser Salonen MäVa,
2) Heikki Mamia TaPs,
3) Otto Huhtala TaPs.

46 kg:
1) Arttu Jussila JVK,
2) Veeti Järvinen Pyry.


10 v.

27 kg:
1) Teo Laitila VaSa,
2) Sampo Varpio PoWe,
3) Niko Puromäki ÄH,
4) Antti Kangasniemi JäVo,
5) Joona Hakola JäVo.

28 kg:
1) Veeti Pulkkinen LrTU,
2) Mikael Palm KarkU,
3) Kasperi Karppinen VV.

29 kg:
1) Niko Hyvönen PopI,
2) Daniel Hirvelä Koovee,
3) Niklas Palm KarkU.

30 kg:
1) Nico Hakala TaPs,
2) Jani Haimakainen KPM,
3) Artturi Häkli ViPy.

31 kg:
1) Santtu Räsänen RVV,
2) Henri Toiva VaSa,
3) Veeti Aalto VaSa,
4) Olli Marjamäki TaPs.

33 kg:
1) Santtu Vehkala SuolU,
2) Vili Nieminen MäVa,
3) Väinö Turunen PoWe,
4) Jesse Yli-Savola LA,
5) Paavo Naapila TaVo.

36 kg:
1) Tatu Lähteenmäki TaVo,
2) Jere Palm KarkU,
3) Esa Lohi Pyry.

38 kg:
1) Riki Leskinen JäVo,
2) Roni Piironen VaSa,
3) Juho Suvanto VuVe.

41 kg:
1) Marko Karppinen ViPy,
2) Otso Taivainen JVK.

-------------------------------------------------

13 v.

28 kg:
1) Veeti Kervinen LiTai,
2) Sebastian Hirvelä Koovee.

32 kg:
1) Tino Ojala Haka,
2) Kasperi Kauhanen PoWe,
3) Erkki Sohlman MuurY,
4) Jesse Mäkelä PopI.

34 kg:
1) Miko Elkala LA,
2) Julius Manninen JäVo,
3) Jesse Mäenpää MäVa,
4) Valtteri Järvimäki PopI.


37 kg:
1) Eetu Pulliainen Haka,
2) Sebastian Kallio Koovee,
3) Elmeri Marttonen KirkU,
4) Olli Heinonen PopI.

40 kg:
1) Wiljami Kartila TaVo,
2) Joona Mustonen VaSa,
3) Esadori Salonen MäVa,
4) Amos Veräjänkorva TWM.

42 kg:
1) Artturi Weckström LA,
2) Patrik Österlund PoWe,
3) Daniel Laitinen TaVo,
4) Niko Andersson KarkU,
5) Harri Mamia TaPs.

46 kg:
1) Jimi Heinonen JäJy,
2) Evert Rosenström VaSa,
3) Onni Turunen PoWe,
4) Jesse Nurminen TaPs.

53 kg:
1) Eemeli Kreader HyPk,
2) Eemeli Ruusila JäVo,
3) Martti Porkka Pyry,
4) Aleksi Vuori PoWe.

64 kg:
1) Jesse Lindholm HyPk,
2) Artturi Mamia TaPs,
3) Sebastian Ahlgren VuVe,
4) Niko Karinkanta TaPs,
5) Teemu Sinervö ViPy.


15v.

39 kg:
1) Juho Ronkainen VaSa,
2) Kimi Hölsä Pilke.

45 kg:
1) Topias Huhtamäki TaPs,
2) Joonas Rinkinen TaPs.

54 kg:
1) Eemeli Jokinen TaVo,
2) Sampsa Kotamäki KarkU.

67 kg:
1) Ville Salo TaVo,
2) Roger Ahlgren VuVe,
3) Eemi Kotamäki TaVo.

69 kg:
1) Jarkko Iltanen ViPy,
2) Otso Vessari TaVo,
3) Eetu Keskinen TaVo.

70 kg:
1) Paavo Porkka Pyry,
2) Toni Lindholm HyPk,
3) Jesse Angervo TWM.

79 kg:
1) Juho Moisio MuurY,
2) Roope Viitanen TaPs,
3) Marek Rehtla VuVe,
4) Patrick Andersson KarkU.


17 v.

105 kg:
1) Antti Heinonen TaVo,
2) Simo Karinkanta TaPs,
3) Eetu Peltoniemi TaPs.


Osallistujia 126, otteluita 158.

---------------------------------------

Hämeen ja Lounais-Suomen aluemestaruuskilpailut 9.2.2013

9.2.2013, Tampere (TaVo)

Aloittelijat

20 kg:
1) Ukko Tarkkio PPM,
2) Rene Savolainen KankU.

22 kg:
1) Veikko Ojala PPM,
2) N,estori Vettenranta PPM,
3) Joona Wallin PPM.

23 kg:
1) Felix Lamminen PPM,
2) Markus Törhönen TaVo,
3) Oula Risku TaVo.

27 kg:
1) Aleksi Joensuu KankU,
2) Joonas Koivisto TWM,
3) Eemil Risku TaVo.

28 kg:
1) Jaakko Zhu TaVo,
2) Olli Haikka ViPy.

36 kg:
1) Roope Huttula KankU,
2) Jere Ilvonen TaVo.

46 kg:
1) Roope Kataja PPM,
2) Niko Heino ViPy,
3) Torsti Vuorisalo KankU.

60 kg:
1) Aaro Punkari KankU
2) Teemu Sinervö ViPy.

Tytöt

22 kg:
1) Lotta Vettenranta PPM,
2) Adalmiina Arvela RV.

28 kg:
1) Veera Lehtimäki LaVe,
2) Vilma Lehtimäki LaVe,
3) Pihla Salonen PPM.

35 kg:
1) Jessica Kujanpää TaVo,
2) Venla Koivisto TWM.

45 kg:
1) Milja Suopajärvi Koovee,
2) Ninja Heino ViPy.

Pojat

29 kg:
1) Akseli Orava TWM,
2) Kasperi Joutsenlahti PPM,
3) Vikke Tarkkio PPM.

32 kg:
1) Anssi Lampinen Koovee,
2) Tuomas Sinervö ViPy.

----------------------------------------------

35 kg:
1) Valtteri Heikkilä TaPs,
2) Eemeli Rautanen ViPy,
3) Esa Lohi Pyry.

38 kg:
1) Mikael Hellman PPM,
2) Akseli Virtanen PPM,
3) Niko Laitila TuTo.

42 kg:
1) Joonas Mört TWM,
2) Elmer Mattila Koovee,
3) Aleksi Simojoki TWM.

46 kg:
1) Sami Arrasvuori Koovee
2) Topias Huhtamäki TaPs
3) Petteri Salmi AuPs.

50 kg:
1) Eemeli Kunttu TWM,
2) Anton Niskanen TWM,
3) Matias Poutanen AuPs.

54 kg:
1) Eemeli Jokinen TaVo,
2) Manu Mäki-Rajala Koovee,
3) Martti Porkka Pyry.

58 kg:
1) Markus Kallio TWM,
2) Jarkko Iltanen ViPy.

63 kg:
1) Joona Juusti TuTo,
2) Otso Vessari TaVo,
3) Eetu Keskinen TaVo.

69 kg:
1) Eero Lehtinen KankU,
2) Jone Nieminen RV,
3) Petri Valo RV.

76 kg:
1) Roni Purolainen Koovee,
2) Paavo Porkka Pyry.

85 kg:
1) Ville Salonen RVM,
2) Nestor Helander RV,
3) Roope Viitanen TaPs.

100 kg:
1) Otto Ojala PPM,
2) Eetu Peltoniemi TaPs.

Miehet

84 kg:
1) Joonas Vesanen TaVo,
2) Aapeli Jokinen TaPs.

120 kg:
1) Lauri Lehtinen KankU,
2) Riku Mäntylä ViPy.

Osallistujia 100, otteluita 108

-------------------------------------------

Pyrylle kaksi TUL-mestaruusmitalia

Martti Porkka heittää niskalenkistä Jere Pasasta

Martti Porkka heittää niskalenkistä Jere Pasasta

Nokian Pyryn painijat ottivat osaa Suomen Työväen Urheiluliiton TUL:n alle 13- ja alle 17-vuotiaiden kreikkalaisroomalaisen painin mestaruuskisoihin lauantaina 2. helmikuuta Jyväskylän vieressä Vaajakoskella. Pyrystä osallistui tällä kertaa mestaruussarjoihin viisi painijaa sekä alle 10-vuotiaiden kansallisiin kilpailuihin kaksi painijaa.

painijoista parhaimman esityksen antoi Lauri Pajunen voittamalla alle 13-vuotiaiden ja alle 58-kiloisten poikien TUL:n mestaruuden. Mestaruus tuli kahdella komealla selätyksellä.

Pyryn toinen mestaruusmitali tuli, kun Martti Porkka saalisti pronssimitalin alle 13-vuotiaiden ja alle 54 kiloisten sarjassa.

Risto Pajunen paini lievässä flunssassa ja sijoittui 15. sijalle.

Alle 17-vuotiaiden ja alle 58-kiloisten sarjassa Kalle Pajunen taisteli itsensä todella kovassa seurassa viidenneksi.

Paavo Porkka joutui painoonsa nähden raskaaseen sarjaan, mutta saavutti kuitenkin hienosti alle 76-kiloisten sarjan kuudennen sijan.

Alle 10-vuotiaiden kansallisessa sarjassa Veeti Järvinen joutui sarjaa ylempään painoluokkaan ja paini itsensä pronssille. Esa Lohi puolestaan sijoittui neljänneksi.

välisessä kilpailussa Pyry menestyi komeasti 8. sijalle, kun joukkueita oli mukana peräti 42 kappaletta. Pirkanmaan painiseurat olivat muutenkin vahvasti esillä: olihan kova tasoisissa kisoissa 10 parhaimman seuran joukossa oli peräti 5 pirkanmaalaisseuraa. Junioripaini elää vahvasti Nokialla ja Pirkanmaalla.

Tarkemmat tulokset alla.

Av. TUL:n poikien ja tyttöjen mestaruuskilpailut, JyPÄ:n 50v juhlakisa

Pojat 17 v.

115 kg:
1) Topi Hattukangas PoWe.

 

97 kg:
1) Eetu Peltoniemi TaPs.

 

76 kg:

1) Iiro Piippo VaaKu,
2) Jesse Itkonen VarTa,
3) Joni Järvinen KI,
4) Roope Viitanen TaPs,
5) Juho Moisio MuurY,
6) Paavo Porkka PYRY,
7) Arttu Mutanen Haka.

 

69 kg:
1) Rasmus Peltola VaaKu,
2) Arvi Savolainen LA,
3) Esa Järvinen YTK,
4) Riku Pasanen ÄH,
5) Eemeli Nisula HaHe,
6) Ville Salo TaVo,
7) Sasu Hopeavirta KarkU,
8) Nico Pitsi YTK,
9) Eetu Järvinen KI.

 

63 kg:
1) Timi Utriainen HI,
2) Elias Tyystälä KI,
3) Leevi Ukkola HaHe,
4) Matias Tyystälä KI,
5) Samu Vilenius HI,
6) Juho Pahikainen HaHe,
7) Eetu Keskinen TaVo,
8) Roger Ahlgren VuVe,
9) Arttu Vähämaa TaPs,
10) Joni Aivio VaaKu.

 

58 kg:

1) Jami Torjama KarkU,
2) Tomi Eronen PopI,
3) Verneri Korkee YTK,
4) Toni-Pekka Järvinen VarTa,
5) Kalle Pajunen PYRY,
6) Milad Gardniya KaJu,
7) Casper Väliahdet YTK,
8) Waltteri Vahala TuTo,
9) Jarkko Iltanen ViPy,
10) Leevi Lauttanen JPI,
11) Aki Peura MuurY.

 

54 kg:
1) Niko Lamberg VaaKu,
2) Ilari Keränen KarkU,
3) Konsta Kvist KaJu,
4) Eemeli Jokinen TaVo,
5) Tomi Hietalahti HI.

 

50 kg:
1) Sampsa Kotamäki KarkU,
2) Ville Tuomi ViPy,
3) Joonas Törmälehto HaHe,
4) Julius Eronen JVK.

 

46 kg:
1) Arthur Chamba PopI,
2) Topias Huhtamäki TaPs.

 

42 kg:
1) Kalle Starck KKV,
2) Kimi Hölsä Pilke,
3) Väinö Nuutinen VuVe,
4) Jimi Torjama KarkU.

Pojat 13 v.

69 kg:
1) Tatu Alari TuTo,
2) Sebastian Ahlgren VuVe.

 

58 kg:

1) Lauri Pajunen PYRY,
2) Urho Hietaniemi AU,
3) Teemu Sinervo ViPy.

 

54 kg:

1) Ko Reh PopI,
2) Jere Pasanen ÄH,
3) Martti Porkka PYRY.

 

50 kg:

1) Roni Puustelli LoRi,
2) Ilja Vanhala PopI,
3) Otto Ketonen IK,
4) Willy Lindfors Haka,
5) Jaakko Kettunen PopI,
6) Aleksi Vuori PoWe.

 

46 kg:

1) Jesse Lohva PopI,

2) Lauri Korkee YTK,

3) Jimi Heinonen JäJy,

4) Ville Pasanen ÄH,

5) Marko Karppinen ViPy.

 

42 kg:

1) Niklas Moilanen KI,

2) Jami Niemelä PeKi,

3) Wiljami Kartila TaVo,

4) Sauli Heijari PopI,

5) Sasu Takko YTK,

6) Harri Mamia TaPs,

7) Jaakko Peurala PopI,

8) Esadori Salonen MäVa,

9) Jimi Ahola VaaTo,

10) Patrick Österlund PoWe,

11) Misa Syväterä JPI,

12) Samuli Tallgren Koovee,

13) Lassi Hyvönen KKV,

14) Veeti Laakso KPM,

15) Risto Pajunen PYRY.

 

38 kg:

1) Jussi Autio SPM,

2) Eetu Pulliainen Haka,

3) Vilho Laukkarinen VaaKu,

4) Riki Leskinen JäVo,

5) Topias Saari HI,

6) Jere Suojanen NJ,

7) Santeri Kvist KaJu,

8) Hermanni Grönroos LrTU,

9) Kasper Törmälä KI,

10) Aleksi Martiskainen JVK,

11) Riku Suhonen VaaKu,

12) Niko Laitila TuTo,

13) Matias Tuukkanen VaaKu,

14) Aleksanteris Suvitie TuTo,

15) Olli Heinonen PopI.

 

35 kg:

1) Jonni Sarkkinen HWJ,

2) Kimi Mustonen OP,

3) Aaron Karasti LrTU,

4) Julius Manninen JäVo,

5) Santtu Vehkala SuolU,

6) Eemeli Rautanen ViPy,

7) Veeti Näppä SPM,

8) Saku Huttunen HWJ,

9) Kalle Keto SuolU,

10) Joonas Silvan LrTU.

 

----------------------------------------------------

32 kg:

1) Tino Ojala Haka,

2) Anssi Lampinen Koovee,

3) Niko Hynninen VuVe,

4) Voitto Kärkkäinen HaHe,

5) Jesse Mäenpää MäVa,

6) Valtteri Heikkilä TaPs,

7) Erkki Sohlman MuurY,

8) Sampo Huttunen HWJ,

9) Valtteri Järvimäki PopI,

10) Toivo Tuominen KPM.

 

30 kg:

1) Kasperi Kauhanen PoWe,

2) Juho Takamaa IK,

3) Juho Lamberg VaaKu,

4) Nico Hakala TaPs,

5) Veeti Kervinen LiTai,

6) Veeti Pulkkinen LrTU,

7) Joni Pitkänen SuolU,

8) Jesse Mäkelä PopI,

9) Elmeri Hannukainen ÄH,

10) Dmitrij Rodin KPM,

11) Arttu Suhonen HaHe,

12) Ilmari Jokinen SuolU,

13) Viaceslav Rodin KPM.

Tytöt 17 v.

48 kg:

1) Lotta Hurskainen LA,

2) Aada Leinonen JVK.

 

44 kg:

1) Elli Tuomi ViPy.

 

37 kg:

1) Taru Vainionpää KuKu,

2) Anni Hyrkkänen LrTU,

3) Venla Peltola LrTU.

 

26 kg:1) Kia Siekkinen MuurY.

Pojat 10 v., kansallinen kilpailu = ei mestaruuskisa!

+46 kg:

1) Rainer Nyman TaVo,

2) Aku Kastinen JVK,

3) Veeti Järvinen PYRY,

4) Juuso Lohva PopI.

 

38 kg:

1) Juho Suvanto VuVe,

2) Tatu Lähteenmäki TaVo,

3) Arttu Karonen TuTo,

4) Atte Kähkönen HWJ.

 

35 kg:

1) Jesper Härkänen YTK,

2) Jere Palm KarkU,

3) Asser Salonen MäVa,

4) Esa Lohi PYRY,

5) Heikki Mamia TaPs.

 

32 kg:

1) Kalle Isokangas OP,

2) Vili Nieminen MäVa,

3) Veeti Kajanne YTK,

4) Roope Julkunen JäVo,

5) Tuomas Sinervö ViPy.

 

30 kg:

1) Niko Hyvönen PopI,

2) Jesse Nordman YTK,

3) Karo Kinnunen VarTa,

4) Niklas Palm KarkU.

 

28 kg:

1) Eero Suoanttila LrTU,

2) Aleksi Autio SPM,

3) Antti Hyvönen KKV,

4) Mikael Palm KarkU.

 

26 kg:

1) Veeti Salovaara IK,

2) Antti Kangasniemi JäVo,

3) Niko Puromäki ÄH,

4) Roni Porkka PopI,

5) Eero Ikonen LiTai,

6) Kaapo Pietarinen LiTai,

7) Nico Hämäläinen ÄH,

8) Sakari Neuvonen VarTa.

 

24 kg:

1) Tenho Palmroth MäVa,

2) Tatu Pulkkinen LrTU,

3) Eetu Lamberg VaaKu,

4) Jesper Salonen MäVa.

Seurapisteet

1) Popinniemen Isku 94,
2) Ylä-Tikkurilan Kipinä 65,
3) Karkkilan Urheilijat 63,
4) Vaajakosken Kuohu 55,
5) Lappeenrannan Työväen Urheilijat 53,
6) Tampereen Painiseura 51,
7) Viialan Pyry 46,
8) Nokian Pyry 44,
9) Tampereen Voimailijat ja, Mäntän Valo 43,
11) Kemin Into 39,
12) Vuoksenniskan Vesa 38,
13) Äänekosken Huima 37,
14) Haukiputaan Heitto 33,
15) Helsingin Haka ja Järvenpään Voimailijat 30,
17) Heinolan Isku 28,
18) Varkauden Tarmo ja Ilmajoen Kisailijat 27,
20) Porvoon Weikot ja Joensuun Voimailu-Kerho 26,
22) Seinäjoen Paini-Miehet ja, Harjun WoimaJyväskylä 23,
24) Turun Toverit 21,
25) Muuramen Yritys 20,
26) Lahden Ahkera ja Oulun Pyrintö 19,
28) Kuopion Kisa-Veikot 18,
29) Kajaanin Juntta ja Liperin Taimi 17,
31) Suolahden Urho 12,
32) Loviisan Riento ja Kuortaneen Kunto 10,
34) Pilkanmaan Pilke, Alavuden Urheilijat, Perhon Kiri ja Koovee Tampere 9,
38) Jämsänkosken Jyry 8,
39) Nurmon Jymy 5,
40) Vaasan Toverit ja Kotkan Painimiehet 2,
41) Janakkalan Paini-Ilves 1.

Osanottajia 181,
seuroja 42,
otteluita 281

 

 

 

 

 


-----------------------------------------------------------------

92. Valopainit, Mänttä 12.1.2013

M96 kg

  1. Petri Huttunen MuurY

M74 kg

  1. Lauri Louhula PeKi

  2. Juho Moisio MuurY

  3. Paavo Porkka PYRY

M60 kg

  1. Markus Ahtiainen PeTo

  2. Miska Mettälä TaVo

  3. Jarkko Iltanen ViPy

  4. Lauri Pajunen PYRY

  5. Niko Karinkanta TaPs

M55 kg

  1. Niko Lamberg VaaKu

  2. Jere Korpela KooVee

  3. Eemeli Jokien TaVo

  4. Kalle Pajunen PYRY

  5. Jakko Eskonen KooVee

  6. Martti Porkka PYRY

P50 kg

  1. Eemeli Kunttu TWM

  2. Ville Tuomi ViPy

P46 kg

  1. Mika Tarkkanen IK

  2. Topias Huhtamäki TaPs

  3. Daniel Laitinen TaVo

  4. Leevi Louhula PeKi

  5. Aki Voutila PeKi

P42 kg

  1. Joonas Mört TWM

  2. Kalle Starck KKV

  3. Elmer Mattila KooVee

  4. Aleksi Simojoki TWM

  5. Wiljam Koivisto TWM

  6. Wiljami Kartila TaVo

  7. Otto Mäkelä PYRY / Harri Mamia TaPs / Lasse Laht Koovee / Esadori Salonen MäVa

P38 kg

  1. Jami Niemelä Peki

  2. Vilho Laukkarinen VaaKu

  3. Riku Suhonen VaaKu

  4. Matias Tuukkanen VaaKu

  5. Tatu Lähteenmäki TaVo

  6. Atte Kähkönen HWJ

  7. Risto Pajunen PYRY / Aapo Virola Koovee

P35 kg

  1. Jonni Sarkkinen HWJ

  2. Joonas Perkka IK

  3. Esa Lohi PYRY

  4. Asser Salonen MäVa

  5. Heikki Mamia TaPs

  6. Jimi Romppainen ÄH

 

----------------------------------------------------

P32 kg

  1. Jesse Mäenpää MäVa

  2. Erkki Sohlman MuurY

  3. Anssi Lampinen Koovee

  4. Saku Huttunen HWJ

  5. Valtteri Heikkilä TaPs

  6. Santtu Vehkala SuolU

P30 kg

  1. Juho Takamaa IK

  2. Nico Hakala TaPs

  3. Juho Lamberg VaaKu

  4. Elmeri Hannukainen ÄH

  5. Tuomas Sinervö ViPy

  6. Ilmari Jokinen SuolU

P26 kg

  1. Niko Puromäki ÄH

  2. Aesenij Smirnov MäVa

P24 kg

  1. Eetu Lamberg VaaKu

  2. Tenho Palmroth MäVa

  3. Vihtori Jokinen SuolU

  4. Jesper Salonen MäVa

T18v 40 kg

  1. Elli Tuomi ViPy

T18v 30 kg

  1. Aliisa Tuomi ViPy

Kilpailun paras painija

Joonas Mört TWM

Seurapisteet:

1.   Vaajakosken Kuohu 52
2.   Mäntän Valo 47
3.   Nokian Pyry, Viialan Pyry 43
5.   Koovee 41
6.   Tampereen Painiseura 39
7.   Tampereen Voimailijat 36
8.   Perhon Kiri, Turun Voimamiehet 33
10. Ilmajoen Kisailijat 29
11. Muuramen Yritys 28
12. Harjun Woima Jyväskylä 26
13. Suolahden Urho 23
14. ÄänekoskenHuima 22
15. Peräseinäjoen Toive 10
16. Kuopion Kisa-Veikot 9

Osallistujia 72, Seuroja 16 ja Otteluita 113

 

 

 

 

 

 
---------------------------------------------------

 

26.12.2018 Tyttöjen haastajaleiri

25.12.2018 haastajaleiri

21.12.2018 Hyvää joulua

11.10.2018 Pyryn paini facebook

        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Edellinen kuukausi Helmikuu 2019 Seuraava kuukausi

© Nokian Pyry ry