Pyryn jaostot

Paini

Hämeen ja Lounais-Suomen aluemestaruuskilpailut, Tampere, 31.1.2015

Idris, Risto, Kalle, Jahja, Esa, Kasper, Kyri, Noah, Feliks, Ossi, Leo, Oliver

Idris, Risto, Kalle, Jahja, Esa, Kasper, Kyri, Noah, Feliks, Ossi, Leo, Oliver

Kadetit,

29 kg (3 Osallistujat): 1. Tenho Palmroth (Mäntän Valo), 2. Valtteri Juhola (Rauman Voimailijat), 3. Rene Savolainen (Kankaanpään Urheilijat ).
32 kg (6 Osallistujat): 1. Aleksi Joensuu (Kankaanpään Urheilijat ), 2. Joonas Koivisto (Turun Voimamiehet ), 3. Sebastian Hirvelä (KOOVEE), 4. Arsenij Smirnov (Mäntän Valo), 5. Veeti Kuukkanen (Turun Voimamiehet ), 6. Marcus Törhönen (Tampereen Voimailijat).
35 kg (5 Osallistujat): 1. Akseli Orava (Turun Voimamiehet ), 2. Eemeli Nurhonen (Turun Voimamiehet ), 3. Daniel Hirvelä (KOOVEE), 4. Ossi Hurmansalo (KOOVEE), 5. Roope Rusi (Turun Voimamiehet ).
38 kg (6 Osallistujat): 1. Nico Hakala (Tampereen Voimailijat), 2. Vili Nieminen (Mäntän Valo), 3. Veeti Purolainen (KOOVEE), 4. Esa Lohi (Nokian Pyry ), 5. Tuomas Sinervö (Viialan Pyry), 6. Veeti Huhtamäki (Tampereen Voimailijat).
42 kg (5 Osallistujat): 1. Akseli Virtanen (Porin Paini-Miehet), 2. Eemeli Rautanen (Viialan Pyry), 3. Noah Botha (Nokian Pyry ), 4. Jaakko Zhu (Tampereen Voimailijat), 5. Asser Salonen (Mäntän Valo).
46 kg (5 Osallistujat): 1. Mikael Hellman (Porin Paini-Miehet), 2. Werneri Hakala (Valkeakosken Kosken-Pojat), 3. Esadori Salonen (Mäntän Valo), 4. Roope Huttula (Kankaanpään Urheilijat ), 5. Matias Mikkola (KOOVEE).
50 kg (3 Osallistujat): 1. Idris Gezkhadziev (Nokian Pyry ), 2. Risto Pajunen (Nokian Pyry ), 3. Milja Suopajärvi (KOOVEE).
54 kg (2 Osallistujat): 1. Aleksi Simojoki (Turun Voimamiehet ), 2. Daniel Laitinen (Tampereen Voimailijat).
63 kg (6 Osallistujat): 1. Eemeli Kunttu (Turun Voimamiehet ), 2. Anton Niskanen (Turun Voimamiehet ), 3. Sami Arrasvuori (KOOVEE), 4. Elmer Mattila (KOOVEE), 5. Jaakko Eskonen (KOOVEE), 6. Jahja Gezkhadziev (Nokian Pyry ).
69 kg (5 Osallistujat): 1. Kalle Pajunen (Nokian Pyry ), 2. Wiljami Hakala (Valkeakosken Kosken-Pojat), 3. Miko Tynys (KOOVEE), 4. Niko Karinkanta (Tampereen Painiseura), 5. Teemu Sinervö (Viialan Pyry).
76 kg (1 Osallistujat): Eemi Kotamäki (Tampereen Voimailijat).
85 kg (3 Osallistujat): 1. Paavo Porkka (Nokian Pyry ), 2. Eemi Kotamäki (Tampereen Voimailijat), 3. Eetu Lehtinen (Kankaanpään Urheilijat ).

Tytöt,

32 kg (2 Osallistujat): 1. Tuuli Lampinen (KOOVEE), 2. Nella Honkaniemi (KOOVEE).
44 kg (1 Osallistujat): Mimosa Salovesi (Tampereen Painiseura).

Aloittelijat,

22 kg (3 Osallistujat): 1. Niilo Välineva (Porin Paini-Miehet), 2. Leo Lohi (Nokian Pyry ), 3. Mauno Kaura (KOOVEE).
27 kg (4 Osallistujat): 1. Vili Kaasalainen (Valkeakosken Kosken-Pojat), 2. Iiro Irmola (KOOVEE), 3. Vili Lehtinen (KOOVEE), 4. Aaron Lassila (KOOVEE).
29 kg (4 Osallistujat): 1. Ossi Koivuniemi (Nokian Pyry ), 2. Oskari Kuuskeri (Tampereen Voimailijat), 3. Nooa Aaltonen (Valkeakosken Kosken-Pojat), 4. Alex Hilden (KOOVEE).
31 kg (4 Osallistujat): 1. Kyri Baygiraev (Nokian Pyry ), 2. Jesper Salonen (Mäntän Valo), 3. Feliks Paunila (Nokian Pyry ), 4. Luca Vuorinen (KOOVEE).
32 kg (4 Osallistujat): 1. Eelis Pienimäki (KOOVEE), 2. Axel Nowak (KOOVEE), 3. Kasper Suntila (Nokian Pyry ), 4. Oliver Botha (Nokian Pyry ).
38 kg (4 Osallistujat): 1. Lauri Liikanen (Juupajoen Kamppailijat), 2. Riku Luoma (Tampereen Voimailijat), 3. Niklas Lehtonen (KOOVEE), 4. Lassi Kellomäki (Tampereen Painiseura).
42 kg (4 Osallistujat): 1. Niklas Mäki (KOOVEE), 2. Jesse Paavola (Juupajoen Kamppailijat), 3. Saku Loimio (KOOVEE), 4. Jere Virtanen (Tampereen Painiseura

1. KOOVEE 47, 2. Nokian Pyry 28, 3. Juupajoen Kamppailijat 11, 4. Valkeakosken Kosken-Pojat 10, 5. Tampereen Voimailijat 10, 6. Porin Paini-Miehet 6, 7. Tampereen Painiseura 6, 8. Mäntän Valo 5

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TUL:n av. poikien ja tyttöjen mestaruuspainit 24.1.2015

Jyväskylä (VaaKu)

Pojat 10 vuotta kansalliset sarjat
24 kg: 1) Matias Maijala Kemin Into, 2) Jere Moilanen Koskelankylän Riento.
26 kg: 1) Atte Suhonen Oulun Pyrintö, 2) Pietari Lampila Vaajakosken Kuohu, 3) Miska Haimakainen Vaajakosken Kuohu, 4) Kristian Konttinen Kuopion Kisa-Veikot.
28 kg: 1) Riku Joutsijärvi Kemin Into, 2) Casper Naukkarinen Harjun Woima Jyväskylä, 3) Iiro Silvennoinen Harjun Woima Jyväskylä, 4) Victor Saastamoinen Kuopion Kisa-Veikot, 5) Julius Löytynoja Kemin Into.
32 kg: 1) Olli Haikka Viialan Pyry, 2) Eetu Lamberg Vaajakosken Kuohu, 3) Kasperi Kankkunen Suolahden Urho, 4) Eemeli Kamppuri Liperin Taimi, 5) Tauri Lill Tartu Valla, 6) Thawatchai Pulkkinen Simpeleen Vesa.
35 kg: 1) Oliver Sällström Porvoon Weikot, 2) Miska Laakkonen Kuopion Kisa-Veikot.
38 kg: 1) Veeti Huhtamäki Tampereen Voimailijat, 2) Eetu Sarjanoja Kemin Into, 3) Lassi Kellomäki Tampereen Painiseura.
42 kg: 1) Jaakko Zhu Tampereen Voimailijat, 2) Otto Sällström Porvoon Weikot, 3) Oliver Koppel Tartu Valla.
46 kg: 1) Jere Kokkonen Kuopion Kisa-Veikot, 2) Vilho Tauriainen Simpeleen Vesa.

Tytöt 17 vuotta, kansalliset sarjat
26 kg: 1) Noora Pöllänen Lappilan Nousu, 2) Enni Niskanen Vaajakosken Kuohu, 3) Janna Pahikainen Haukiputaan Heitto.
30 kg: 1) Kia Siekkinen Muuramen Yritys, 2) Eeva Holviala Vaajakosken Kuohu.
34 kg: 1) Vilma Lehtimäki Ylistaron Kilpa-Veljet, 2) Aliisa Tuomi Viialan Pyry, 3) Veera Lehtimäki Ylistaron Kilpa-Veljet, 4) Tuuli Lampinen Koovee, 5) Pinja Kärki Liperin Taimi, 6) Teele Lill Tartu Valla.
48 kg: 1) Anu Tolvanen Koskelankylän Riento, 2) Charlotta Lindholm Teuvan Rivakka, 3) Alisa Pauna Kemin Into.
57 kg: 1) Viktoria Vesso Tartu Valla, 2) Henna Mäkelä Muuramen Yritys, 3) Elli Tuomi Viialan Pyry.

Pojat 13 vuotta, TUL:n mestaruussarjat
30 kg: 1) Viljo Enroth Vuoksenniskan Vesa, 2) Hugo Lehtimäki Ylistaron Kilpa-Veljet, 3) Marcus Törhönen Tampereen Voimailijat, 4) Jose Lehtinen Tampereen Painiseura.
32 kg: 1) Rasmus Heikura Oulun Pyrintö, 2) Nestori Hirvonen Porvoon Weikot, 3) Otto Laaksonen Porvoon Weikot, 4) Veeti Kervinen Liperin Taimi, 5) Saku Määttä Koskelankylän Riento, 6) Atte Tuominen Lahden Ahkera.
35 kg: 1) Veeti Laakso Kotkan Painimiehet, 2) Arttu Suhonen Oulun Pyrintö, 3) Antti Hyvönen Kuopion Kisa-Veikot, 4) Niko Hyvönen Popinniemen Isku.
38 kg: 1) Kasperi Kauhanen Porvoon Weikot, 2) Kalle Keto Suolahden Urho, 3) Lauri Salonen Lahden Ahkera, 4) Ukko Pakkanen Porvoon Weikot, 5) Jukka Liimatainen Oulun Pyrintö, 6) Nico Hakala Tampereen Voimailijat....osallistui Esa Lohi Nokian Pyry
42 kg: 1) Jonni Sarkkinen Harjun Woima Jyväskylä, 2) Miko Elkala Lahden Ahkera, 3) Anssi Lampinen Koovee, 4) Niko Hynninen Vuoksenniskan Vesa, 5) Santtu Vehkala Suolahden Urho, 6) Olli-Matias Rinnekangas Koskelankylän Riento.
46 kg: 1) Anton Purola Oulun Pyrintö, 2) Eetu Kristen Porvoon Weikot, 3) Aleksi Martiskainen Joensuun Voimailu-Kerho, 4) Markus Vittaniemi Haukiputaan Heitto, 5) Arttu Pauna Kemin Into, 6) Eetu Lindroos Tampereen Painiseura.
50 kg: 1) Riku Suhonen Vaajakosken Kuohu, 2) Artturi Weckström Lahden Ahkera, 3) Heikki Mamia Tampereen Painiseura.
54 kg: 1) Veeti Järvinen Nokian Pyry, 2) Elias Turtiainen Simpeleen Vesa, 3) Eemeli Turtiainen Simpeleen Vesa.
63 kg: 1) Juha Liimatainen Oulun Pyrintö.
69 kg: 1) Teemu Sinervö Viialan Pyry, 2) Jere Rättö Lahden Ahkera, 3) Teemu Valtanen Lappilan Nousu.

Pojat 17 vuotta, TUL:n mestaruussarjat
42 kg: 1) Kimi Mustonen Oulun Pyrintö, 2) Tino Ojala Helsingin Haka, 3) Jesse Mäenpää Vaajakosken Kuohu, 4) Eemeli Rautanen Viialan Pyry, 5) Juho Lamberg Vaajakosken Kuohu.
50 kg: 1) Kalmer Kukk Tartu Valla, 2) Kasper Törmälä Kemin Into.
54 kg: 1) Vilho Laukkarinen Vaajakosken Kuohu, 2) Arsi Haukijärvi Spartacus Siilinjärvi, 3) Harri Mamia Tampereen Painiseura.
58 kg: 1) Ville Pasanen Äänekosken Huima, 2) Otto Miikki Vuoksenniskan Vesa, 3) Pyry Kankaanperä Muuramen Yritys, 4) Aris-Markus Harjanne Tartu Valla, 5) Eemeli Turtiainen Simpeleen Vesa.
63 kg: 1) Arthur Chamba Popinniemen Isku, 2) Sampsa Kotamäki Karkkilan Urheilijat, 3) Veeti Leskinen Helsingin Haka, 4) Patrick Österlund Porvoon Weikot, 5) Jere Pasanen Äänekosken Huima, 6) Jaakko Kettunen Popinniemen Isku.
69 kg: 1) Niko Lamberg Vaajakosken Kuohu, 2) Roger Ahlgren Porvoon Weikot, 3) Roni Puustelli Popinniemen Isku, 4) Ilja Vanhala Popinniemen Isku, 5) Karli Pärnä Tartu Valla, 6) Kasper Repo Simpeleen Vesa.
76 kg: 1) Eemeli Nisula Haukiputaan Heitto, 2) Riku Pasanen Äänekosken Huima, 3) Arttu Vähämaa Tampereen Painiseura, 4) Joni Pahikainen Haukiputaan Heitto, 5) Sebastian Ahlgren Porvoon Weikot.
85 kg: 1) Arvi Savolainen Lahden Ahkera, 2) Juho Pahikainen Haukiputaan Heitto, 3) Jaakko Moisio Muuramen Yritys, 4) Paavo Porkka Nokian Pyry, 5) Leo Flinkman Porvoon Weikot, 6) Toni Lindholm Karkkilan Urheilijat.
97 kg: 1) Patrick Andersson Karkkilan Urheilijat.

Seurapisteet
1) Porvoon Weikot 90, 2) Vaajakosken Kuohu 88, 3) Oulun Pyrintö 65, 4) Kemin Into 58, 5) Tartu Valla 52, 6) Lahden Ahkera 50, 7) Tampereen Painiseura 48, 8) Viialan Pyry 46, 9) Kuopion Kisa-Veikot 45, 10) Haukiputaan Heitto 41, 11) Popinniemen Isku 37, 12) Simpeleen Vesa 36,13) Muuramen Yritys 35, 14) Tampereen Voimailijat 33, 15) Koskelankylän Riento 30, 16) Suolahden Urho 28, 17) Harjun Woima Jyväskylä , Ylistaron Kilpa-Veljet 27, 19) Vuoksenniskan Vesa 26, 20) Äänekosken Huima 25, 21) Liperin Taimi , Karkkilan Urheilijat 24, 23) Lappilan Nousu 22, 24) Nokian Pyry 18, 25) Helsingin Haka 17, 26) Koovee 15, 27) Joensuun Voimailu-Kerho 11, 28) Kotkan Painimiehet 10, 29) Spartacus Siilinjärvi , 29) Teuvan Rivakka 9.

Osanottajia 137
Seuroja 30
Otteluita 187

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Olavi Niemen muistopainit 17.1.2015, Pori

Aloittelijat:
19 kg: 1) Ekku Tarkkio PPM, 2) Eemeli Laukkanen PPM.
20 kg: 1) Niilo Välineva PPM, 2) Leo Lohi Pyry.
22 kg: 1) Priit Lokotar Palusalu, 2) Vilho Willman PPM, 3) Jasper Laukkanen PPM
24 kg: 1) Benjamin Lindeman PPM, 2) Iiro Irmola Koovee, 3) Jyri Holvitie UU, 4) Robin Lindeman PPM, 5) Peetu Niittynen PPM.
27 kg: 1) Olavi Stark TWM, 2) Vili Lehtinen Koovee.
30 kg: 1) Simon Tihvan Palusalu, 2) Eelis Pienimäki Koovee, 3) Asko Komulainen TWM.

Pojat 8v
26 kg: 1) Nestori Vettenranta PPM, 2) Elmo Kuorilehti RVM, 3) Valtteri Juhola RV, 4) Ukko Tarkkio PPM.

Pojat 10v
29 kg: 1) Marcus Törhönen TaVo, 2) Veikko Ojala PPM, 3) Rene Savolainen KankU. 36 kg: 1) Venla Tuominen UU, 2) Niklas Lehtonen Koovee, 3) Ott Tihvan Palusalu, 4) Roope Rusi TWM, 5) Paavo Lehto Pyry.

Pojat 12v
31 kg: 1) Vikke Tarkkio PPM, 2) Eemeli Mikkola PPM, 3) Joonas Koivisto TWM, 4) Leevi Joutsenlahti PPM, 5) Axel Novak Koovee.
34 kg: 1) Eemeli Nurhonen TWM, 2) Kasperi Joutsenlahti PPM, 3) Veeti Purolainen Koovee, 4) Joni Mäkisalo KaKa.
38 kg: 1) Esa Lohi Pyry, 2) Rasmus Tihvan Palusalu.
50 kg: 1) Veeti Järvinen Pyry, 2) Roope Kataja PPM, 3) Markus Kontio KaKa.

Pojat 14v
36 kg: 1) Ekke Leitham Palusalu, 2) Akseli Orava TWM, 3) Ossi Hurmansalo Koovee.
46 kg: 1) Mikael Hellman PPM, 2) Akseli Virtanen PPM, 3) Idris Gezkhadziev Pyry, 4) Torsti Vuorisalo KankU.
60 kg: 1) Aho Leitham Palusalu, 2) Jahja Gezkhadziev Pyry, 3) Miko Tynys Koovee, 4) Lenni Silokivi UU.

Pojat 17v
65 kg: 1) Uku Leitham Palusalu, 2) Meli Salin UU, 3) Jesse Nieminen RV, 4) Kalle Pajunen Pyry. 86 kg: 1) Eetu Lehtinen KankU.

Tytöt
27 kg: 1) Lotta Vettenranta PPM, 2) Fanni Vettenranta PPM
60 kg: 1) Milja Suopajärvi Koovee.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Taisto Kangasniemen XVII muistopainit 21.2.2015

Ossin Kainalossa

Ossin Kainalossa

Pojat aloittelijat
22 kg: 1) Leo Lohi Nokian Pyry, 2) Mauno Kaura Koovee, 3) Kaius Juusela Vantaan Sampo.
23 kg: 1) Benjamin Lindeman Porin Paini-Miehet, 2) Arttu Luojus Vantaan Sampo, 3) Ukko Korhonen Vuoksenniskan Vesa.
24 kg: 1) Daniel Pursila Koovee, 2) Erkki Iisakka Karkkilan Urheilijat, 3) Robin Lindeman Porin Paini-Miehet
25 kg: 1) Pauli Iisakka Karkkilan Urheilijat, 2) Iiro Irmola Koovee, 3) Martti Kivimäki Viialan Pyry.
26 kg: 1) Nuutti Ahmaoja Viipurin Voimailijat, 2) Kasperi Kääpä Järvenpään Voimailijat, 3) Otto Huuhtanen Vuoksenniskan Vesa, 4) Lasse Aromaa Koovee, 5) Artturi Nieminen Kurun Ryhti.
28 kg: 1) Oskari Kuuskeri Tampereen Voimailijat, 2) Nooa Aaltonen Valkeakosken Kosken-Pojat, 3) Alex Hilden Koovee, 4) Niklas Mattsson Tampereen Voimailijat.
30 kg: 1) Jesper Salonen Mäntän Valo, 2) Ossi Koivuniemi Nokian Pyry, 3) Samu Luojus Vantaan Sampo, 4) Kasperi Stenius Järvenpään Voimailijat.
32 kg: 1) Mike Hongisto Lohjan Voimailijat, 2) Eelis Pienimäki Koovee, 3) Jose Ortiz Tampereen Painiseura.
38 kg: 1) Niklas Lehtonen Koovee, 2) Veeti Rajala Tampereen Painiseura, 3) Jere Virtanen Tampereen Painiseura.
45 kg: 1) Niklas Mäki Koovee, 2) Niko Mäkinen Tampereen Painiseura, 3) Tami Tamminen Tampereen Painiseura

Pojat 9 vuotta
25 kg: 1) Jesse Mustonen Vantaan Sampo, 2) Tuukka Pulkkinen Lappeenrannan Työväen Urheilijat, 3) Lenni Laamanen Järvenpään Voimailijat.

Pojat 11 vuotta
27 kg: 1) Tatu Pulkkinen Lappeenrannan Työväen Urheilijat, 2) Vili Kaasalainen Valkeakosken Kosken-Pojat, 3) Jose Lehtinen Tampereen Painiseura.
30 kg: 1) Joonas Koivisto Turun Voimamiehet, 2) Joona Hakola Järvenpään Voimailijat, 3) Eetu Lamberg Vaajakosken Kuohu, 4) Kyri Baygiraev Nokian Pyry, 5) Kasperi Kankkunen Suolahden Urho, 6) Arto Vikström Vuoksenniskan Vesa.
33 kg: 1) Eero Suoanttila Lappeenrannan Työväen Urheilijat, 2) Tenho Lindeman Vuoksenniskan Vesa, 3) Olli Haikka Viialan Pyry, 4) Niko Puromäki Suolahden Urho, 5) Arttu Vahantapohja Kurun Ryhti.
36 kg: 1) Tuomas Sinervö Viialan Pyry, 2) Veeti Huhtamäki Tampereen Voimailijat, 3) Daniel Hirvelä Koovee, 4) Lassi Kellomäki Tampereen Painiseura, 5) Paavo Lehto Nokian Pyry.
40 kg: 1) Santtu Räsänen Janakkalan Paini-Ilves, 2) Asser Salonen Mäntän Valo, 3) Jaakko Zhu Tampereen Voimailijat, 4) Tuukka Vehkala Suolahden Urho.

Pojat 13 vuotta
31 kg: 1) Teo Laitila Vantaan Sampo, 2) Viljo Enroth Vuoksenniskan Vesa, 3) Sebastian Hirvelä Koovee, 4) Arsenij Smirnov Mäntän Valo.
36 kg: 1) Petteri Alanen Kurun Ryhti, 2) Veeti Purolainen Koovee, 3) Henri Tallgren Karkkilan Urheilijat.
40 kg: 1) Niko Hynninen Vuoksenniskan Vesa, 2) Lauri Salonen Lahden Ahkera, 3) Santtu Vehkala Suolahden Urho, 4) Vili Nieminen Mäntän Valo.
45 kg: 1) Matias Tuukkanen Vaajakosken Kuohu, 2) Esadori Salonen Mäntän Valo, 3) Eetu Lindroos Tampereen Painiseura.
50 kg: 1) Markus Vittaniemi Haukiputaan Heitto, 2) Tuomo Korhonen Janakkalan Paini-Ilves, 3) Leevi Mertsalmi Heinolan Isku.

Pojat 15 vuotta
42 kg: 1) Rasmus Häggström Kirkkonummen Urheilijat, 2) Jesse Mäenpää Vaajakosken Kuohu, 3) Julius Manninen Järvenpään Voimailijat, 4) Juho Lamberg Vaajakosken Kuohu.
50 kg: 1) Joona Mustonen Vantaan Sampo, 2) Topias Saari Heinolan Isku, 3) Vladik Anohins Vantaan Sampo, 4) Nooa Parviainen Vaajakosken Kuohu, 5) Jere Hongisto Lohjan Voimailijat, 6) Niko Andersson Karkkilan Urheilijat.
62 kg: 1) Patrick Österlund Porvoon Weikot, 2) Onni Turunen Porvoon Weikot, 3) Jiri Toiva Vantaan Sampo, 4) Niko Karinkanta Tampereen Painiseura, 5) Miko Tynys Koovee.

Pojat 17 vuotta
62 kg: 1) Topias Huhtamäki Tampereen Voimailijat, 2) Tomi Hietalahti Heinolan Isku, 3) Otto Miikki Vuoksenniskan Vesa.
69 kg: 1) Wiljami Hakala Valkeakosken Kosken-Pojat, 2) Jesse Lindholm Karkkilan Urheilijat.
75 kg: 1) Paavo Porkka Nokian Pyry, 2) Samu Vilenius Heinolan Isku, 3) Arttu Vähämaa Tampereen Painiseura, 4) Eemi Kotamäki Tampereen Voimailijat.

Tytöt
30 kg: 1) Tuuli Lampinen Koovee, 2) Kia Siekkinen Muuramen Yritys.
42 kg: 1) Pihla Alanen Kurun Ryhti, 2) Ida Mertsalmi Heinolan Isku.
52 kg: 1) Jenna Mustonen Vantaan Sampo, 2) Henna Mäkelä Muuramen Yritys, 3) Elli Tuomi Viialan Pyry.
64 kg: 1) Katri Minkkinen Muuramen Yritys.

Seurapisteet
1) Koovee 113, 2) Vantaan Sampo 81, 3) Tampereen Painiseura 80, 4) Vuoksenniskan Vesa 57, 5) Tampereen Voimailijat 51, 6) Heinolan Isku 44, 7) Nokian Pyry , Mäntän Valo 42, 9) Karkkilan Urheilijat , Järvenpään Voimailijat , Vaajakosken Kuohu 41, 12) Viialan Pyry 34, 13) Kurun Ryhti 32, 14) Lappeenrannan Työväen Urheilijat 29, 15) Valkeakosken Kosken-Pojat , Suolahden Urho , Muuramen Yritys 28, 18) Janakkalan Paini-Ilves , Porvoon Weikot 19, 20) Porin Paini-Miehet 18, 21) Lohjan Voimailijat 16, 22) Viipurin Voimailijat , Turun Voimamiehet , Haukiputaan Heitto , Kirkkonummen Urheilijat 10, 26) Lahden Ahkera 9.


Osanottajia 109
Seuroja 26
Otteluita 143

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

AURANMAAN PAINISEURAN IKÄKAUSIPAINIT 28.2.2015 AURA

Sarja 8v 20kg
1. Suominen Jasper    TuTo
2. Karami Navid    TWM
3. Lohi Leo        PyRy
4. Ferguson Liam    RVM

Sarja 8v 24kg
1. Lindeman Benjamin    PPM
2. Irmola Iiro        KooVee
3. Lindeman Robin    PPM

Sarja 8v 28kg
1. Kuorilehto Elmo    RVM
2. Hautala Anton    RVM
3. Ferguson Brandon    RVM
4. Nesterov Gordey    TuTo
5. Helle Eemil     TWM

Sarja 10v 24kg
1. Juhola Valtteri    RV
2. Pursila Daniel    KooVee
3. Leinonen Ilari    RVM

Sarja 10v 26kg
1. Stark Olavi    TWM
2. Holvitie Jyri    UU
3. Seppälä Roni    TuTo

Sarja 10v 29kg
1. Ojala Veikko    PPM
2. Baggiraev Kyri    PyRy
3. Koivuniemi Ossi    PyRy
4. Poutanen Jussi    AuPs
5. Rene Savolainen    KanKu


Sarja 10v 31kg
1. Leinonen Miro    RVM
2. Heutaniemi Eetu    PPM
3. Kuukkanen Veeti    TWM
4. Pienimäki Eelis    KooVee
5. Johtela Veikka    UU

Sarja 10v 35kg
1. Lehtonen Niklas     KooVee
2. Lampinen Tuuli    KooVee
3. Lehtola Totti    RV
4. Rusi Roope    TWM
5. Lehtonen Vili-Veikko    RVM

Sarja 13v 35kg
1. Koivisto Joonas    TWM
2. Nurhonen Eemeli    TWM
3. Hirvelä Sebastian    KooVee
4. Purolainen Veeti    KooVee
5. Rico Arkko    AuPs
6. Daniel Hirvelä    KooVee
7. Esa Lohi        PyRy
-------------------------------------------

Sarja 13v 40kg
1. Karonen Arttu    TuTo
2. Karami Mehrad    TWM
3. Tuominen Venla    UU

Sarja 13v 45kg
1. Koskinen Daniel    TWM
2. Virtanen Akseli    PPM
3. Veräjänkorva Amos    TWM

Sarja 13v 47kg
1. Holvitie Remi    UU
2. Laakeristo Eero    RV

Sarja 13v 50kg
1. Korhonen Tuomo    JPI
2. Suominen Saku    TuTo
3. Vuorisalo Torsti    KanKu

Sarja 13v 53kg
1. Kataja Roope    PPM
2. Poutanen Valtteri    AuPs
3. Järvi Jurgen    TWM
4. Helin Lauri    EPM

Sarja 15v 50kg
1. Gelkhadzhie Idris    PyRy
2. Westerlund Lukas    AuPs
3. Andersson Niko    KarkU
4. Haanpää Patrik    RVM

Sarja 15v 59kg
1. Kotitalo Aaron    AuPs
2. Silokivi Lenni    UU
3. Poutanen Juho    AuPs
4. Suopajärvi    Milja    KooVee

Sarja 17v 65kg
1. Kotamäki Sampsa    KarkU
2. Matikka Juho-Pekka    EPM
3. Mäkinen Patrik    AuPs

Sarja 17v 97kg
1. Lehtinen Eetu    KanKu
2. Salin Meli        UU
3. Andersson Patrick    KarkU

Ystävyysottelu
1. Kotamäki Sampsa    KarkU
2. Salin Meli        UU

Tuomariston antama Sisu- & Kannustuspalkinto

Tuominen Venla    UU

Painijoita: 69
Otteluita: 99
Seurat: AuPs, TWM, RVM, KooVee, PyRy, EPM, KanKu, KarkU, UU, TuTo, JPI, RV, PPM
------------------------------------------------

7.3.2015 TaVo:n ikäkausikilpailut

Tampere (TaVo)

TYTÖT
31 kg: 1) Aliisa Tuomi ViPy, 2) Nella Honkaniemi Koovee, 3) Adalmina Arvela KuRy.
46 kg: 1) Pihla Alanen KuRy, 2) Mimosa Salovesi TaPs, 3) Elsa Roivanen KuRy,
60 kg: 1) Elli Tuomi ViPy, 2) Milja Suopajärvi Koovee.

ALOITTELIJAT
22 kg: 1) Eemil Haukilahti TaVo, 2) Niilo Välineva PPM, 3) Arttu Luojus VaSa.
26 kg: 1) Aaron Lassila Koovee, 2) Iiro Irmola Koovee, 3) Lasse Aromaa Koovee.
28 kg: 1) Vili Kaasalainen VaKP, 2) Nooa Aaltonen VaKP, 3) Tomas Ahonen TaVo.
30 kg: 1) Eelis Pienimäki Koovee, 2) Jesper Salonen MäVa, 3) Feliks Paunila Pyry.
35 kg: 1) Niklas Lehtonen Koovee, 2) Paavo Lehto Pyry, 3) Totti Lehtola RV.

POJAT 8v
25 kg: 1) Valtteri Juhola RV, 2) Benjamin Lindeman PPM, 3) Robin Lindeman PPM.

POJAT 10v
28 kg: 1) Oskari Pursiainen YTK, 2) Jesse Mustonen VaSa.
30 kg: 1) Markus Törhönen TaVo, 2) Rene Savolainen KankU, 3) Ossi Koivuniemi Pyry.
33 kg: 1) Veikko Ojala PPM, 2) Verne Tienari KuRy, 3) Roope Seppänen VaSa.
38 kg: 1) Jaakko Zhu TaVo, 2) Veeti Huhtamäki TaVo.

POJAT 12v
30 kg: 1) Joonas Koivisto TWM, 2) Juuso Portti PPM.
35 kg: 1) Eemeli Nurhonen TWM, 2) Daniel Hirvelä Koovee, 3) Veeti Purolainen Koovee.
38 kg: 1) Nico Hakala TaVo, 2) Valtteri Keskinen JPI, 3) Esa Lohi Pyry.
42 kg: 1) Markus Suontakanen YTK, 2) Leevi Simojoki YTK, 3) Santtu Räsänen JPI.
53 kg: 1) Roope Kataja PPM, 2) Tuomo Korhonen JPI, 3) Jürgen Järvi TWM.

POJAT 14v
38 kg: 1) Akseli Orava TWM, 2) Eemeli Rautanen ViPy, 3) Petteri Alanen KuRy.
45 kg: 1) Mikael Hellman PPM, 2) Alex Suontakanen YTK, 3) Esadori Salonen MäVa.
50 kg: 1) Risto Pajunen Pyry, 2) Elmeri Marttonen KirkU, 3) Torsti Vuorisalo KankU.
64 kg: 1) Niko Karinakanta TaPs, 2) Sakari Marttonen KirkU.
70 kg: 1) Teemu Roivanen KuRy, 2) Janne Heiskala KankU.

POJAT 17v
54 kg: 1) Pyry Alanen KuRy, 2) Idris Gezknadziev Pyry.
62 kg: 1) Topias Huhtamäki TaVo, 2) Jahja Gezknadziev Pyry.
68 kg: 1) Kalle Pajunen Pyry, 2) Wiljami Hakala VaKP.
76 kg: 1) Paavo Porkka Pyry, 2) Eetu Lehtinen KankU, 3) Eemi Kotamäki TaVo.

PAINIJOITA 86
OTTELUITA 104

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4.4.2015 Avoimet kv. pääsiäispainit

Turku,

26 kg    Pojat 10 vuotta    (4 Osallistujat)
    1.    Felix Lamminen    Porin Painimiehet
    2.    Valtteri Juhola    Rauman Voimailijat
    3.    Iiro  Irmola    KOOVEE
    4.    Olavi Stark    Turun Voimamiehet

29 kg    Pojat 10 vuotta    (5 Osallistujat)
    1.    Oskari Pursiainen    Ylä-Tikkurilan Kipinä
    2.    Casper Naukkarinen    Harjun Woima
    3.    Elmo Kuorilehto    Raision Voimamiehet
    4.    Rene Savolainen    Kankaanpään Urheilijat
    5.    Gordey Nesterov    Turun Toverit

32 kg    Pojat 10 vuotta    (4 Osallistujat)
    1.    Veikko Ojala    Porin Painimiehet
    2.    Kyri Baygiraev    Nokian Pyry
    3.    Veeti Kuukkanen    Turun Voimamiehet
    4.    Ossi Koivuniemi    Nokian Pyry

35 kg    Pojat 10 vuotta    (3 Osallistujat)
    1.    Topi Iisakka    Karkkilan Urheilijat
    2.    Tuukka Kristen    Porvoon Weikot
    3.    Mike Hongisto    Lohjan Voimailijat

38 kg    Pojat 10 vuotta    (3 Osallistujat)
    1.    Santeri Karppinen    Viipurin Voimailijat
    2.    Mehrad Karami    Turun Voimamiehet
    3.    Eliel Veräjänkorva    Turun Voimamiehet

90 kg    Miehet    (2 Osallistujat)
    1.    Eetu Lehtinen    Kankaanpään Urheilijat
    2.    Elmo Koskinen    Hyvinkään Painiklubi

130 kg    Miehet    (1 Osallistujat)
    1.    Lauri Lehtinen    Kankaanpään Urheilijat

50 kg    Pojat 17 vuotta    (3 Osallistujat)
    1.    Mikael Hellman    Porin Painimiehet
    2.    Jere Hongisto    Lohjan Voimailijat
    3.    Oskari Tattari    Lapuan Virkiä

54 kg    Pojat 17 vuotta    (3 Osallistujat)
    1.    Timmy Sköld    Norrtälje Brottar Klubb
    2.    Idris Gezkhazhiev    Nokian Pyry
    3.    Niko Andersson    Karkkilan Urheilijat

58 kg    Pojat 17 vuotta    (1 Osallistujat)
    1.    Lenni Silokivi    UU Uusikaupunki

69 kg    Pojat 17 vuotta    (2 Osallistujat)
    1.    Sampsa Kotamäki    Karkkilan Urheilijat
    2.    Kalle Pajunen    Nokian Pyry

85 kg    Pojat 17 vuotta    (3 Osallistujat)
    1.    Markus Kallio    Turun Voimamiehet
    2.    Eetu Lehtinen    Kankaanpään Urheilijat
    3.    Patrick Andersson    Karkkilan Urheilijat

32 kg    Pojat 13 vuotta    (4 Osallistujat)
    1.    Leevi Joutsenlahti    Porin Painimiehet
    2.    Joonas Koivisto    Turun Voimamiehet
    3.    Tuukka Peltokangas    Lapuan Virkiä
    4.    Jose Lehtinen    Tampereen Painiseura

35 kg    Pojat 13 vuotta    (5 Osallistujat)
    1.    Akseli Orava    Turun Voimamiehet
    2.    Kasperi Joutsenlahti    Porin Painimiehet
    3.    Eemeli Nurhonen    Turun Voimamiehet
    4.    Eemeli Mikkola    Porin Painimiehet
    5.    Henri Tallgren    Karkkilan Urheilijat
-----------------------------------------------------------

38 kg    Pojat 13 vuotta    (3 Osallistujat)
    1.    Nestori Mannila    Ylistaron Kilpa-Veljet
    2.    Esa Lohi    Nokian Pyry
    3.    Rico Arkko    Auranmaan Painiseura

42 kg    Pojat 13 vuotta    (5 Osallistujat)
    1.    Ilari Kurunsaari    Seinäjoen Paini-Miehet
    2.    Anssi Järvinen    Lapuan Virkiä
    3.    Eemeli Rautanen    Viialan Pyry
    4.    Niklas Huhtala    Lapuan Virkiä
    5.    Arttu Karonen    Turun Toverit

46 kg    Pojat 13 vuotta    (3 Osallistujat)
    1.    Patrik Huhtala    Lapuan Virkiä
    2.    Anssi Lampinen    KOOVEE
    3.    Amos Veräjänkorva    Turun Voimamiehet

54 kg    Pojat 13 vuotta    (4 Osallistujat)
    1.    Roope Kataja    Porin Painimiehet
    2.    Veeti Järvinen    Nokian Pyry
    3.    Risto Pajunen    Nokian Pyry
    4.    Mikael Kaupinsalo    UU Uusikaupunki

33 kg    Tytöt    (3 Osallistujat)
    1.    Aliisa Tuomi    Viialan Pyry
    2.    Tuuli Lampinen    KOOVEE
    3.    Laura Turpeinen    Karkkilan Urheilijat

44 kg    Tytöt    (3 Osallistujat)
    1.    Mea Laakso    Karkkilan Urheilijat
    2.    Venla Tuominen    UU Uusikaupunki
    3.    Emmi Kotamäki    Karkkilan Urheilijat

57 kg    Tytöt    (2 Osallistujat)
    1.    Elli Tuomi    Viialan Pyry
    2.    Milja Suopajärvi    KOOVEE

25 kg    Aloittelijat 10 v    (3 Osallistujat)
    1.    Daniel Pursila    KOOVEE
    2.    Jyri Holvitie    UU Uusikaupunki
    3.    Roni Seppälä    Turun Toverit

32 kg    Aloittelijat 10 v    (3 Osallistujat)
    1.    Axeli Nowak    KOOVEE
    2.    Asko Komulainen    Turun Voimamiehet
    3.    Erik Kolehmainen    Rauman Voimailijat

35 kg    Aloittelijat 10 v    (3 Osallistujat)
    1.    Niklas Lehtonen    KOOVEE
    2.    Veikka Johtela    UU Uusikaupunki
    3.    Totti Lehtola    Rauman Voimailijat

43 kg    Aloittelijat 10 v    (2 Osallistujat)
    1.    Remi Holvitie    UU Uusikaupunki
    2.    Vili Jaakkola    Turun Toverit

22 kg    Aloittelijat 8 v    (4 Osallistujat)
    1.    Fredd Samuelsson    Norrtälje Brottar Klubb
    2.    Erkki Heino    Rauman Voimailijat
    3.    Leo Lohi    Nokian Pyry
    4.    Navid Karami    Turun Voimamiehet

24 kg    Aloittelijat 8 v    (4 Osallistujat)
    1.    Pauli Iisakka    Karkkilan Urheilijat
    2.    Jasper Suominen    Turun Toverit
    3.    Erkki Iisakka    Karkkilan Urheilijat
    4.    Liam Ferguson    Raision Voimamiehet

28 kg    Aloittelijat 8 v    (4 Osallistujat)
    1.    Brandon Ferguson    Raision Voimamiehet
    2.    Eemil Helle    Turun Voimamiehet
    3.    Aron Linden    Turun Voimamiehet
    4.    Nea Turpeinen    Karkkilan Urheilijat
------------------------------------------------------------

9.5.2015 UV-Putki Painit

Kirkkonummi

21 kg    Aloittelijat    (3 Osallistujaa)
    1.    Leo Lohi    Nokian Pyry
    2.    Kaius Juusela    Vantaan Sampo
    3.    Sonja Jyrkkänen    Hyvinkään Painiklubi

27 kg    Aloittelijat    (2 Osallistujaa)
    1.    Iiro Silvennoinen    Harjun Woima Jyväskylä
    2.    Arttu Luojus    Vantaan Sampo

32 kg    Aloittelijat    (3 Osallistujaa)
    1.    Kasperi Stenius    Järvenpään Voimailijat
    2.    Veeti Räikkönen    Hyvinkään Painiklubi
    3.    Baian-Tihomir Georgiev    Kirkkonummen Urheilijat

33 kg    Aloittelijat    (2 Osallistujaa)
    1.    Otso Lehtonen    Lahden Ahkera
    2.    Miro Lehto    Kirkkonummen Urheilijat

29 kg    Tytöt    (2 Osallistujaa)
    1.    Iita Pakkanen    Porvoon Weikot
    2.    Hanna-Mari Kuisma    Hyvinkään Painiklubi

80 kg    17v    (2 Osallistujaa)
    1.    Paavo Porkka    Nokian Pyry
    2.    Kalle Pajunen    Nokian Pyry

45 kg    14v    (2 Osallistujaa)
    1.    Alex Suontakanen    Ylä-Tikkurilan Kipinä
    2.    Matias Sipilä    Hyvinkään Painiklubi

54 kg    14v    (3 Osallistujaa)
    1.    Vladik Anohins    Vantaan Sampo
    2.    Risto Pajunen    Nokian Pyry
    3.    Veeti Järvinen    Nokian Pyry

65 kg    14v    (5 Osallistujaa)
    1.    Eemeli Ruusila    Järvenpään Voimailijat
    2.    Antti Haanpää    Järvenpään Voimailijat
    3.    Patrick Österlund    Porvoon Weikot
    4.    Sakari Marttonen    Kirkkonummen Urheilijat
    5.    Juuso Lohva    Popinniemen Isku


------------------------------------------------------------------

32 kg    12v    (3 Osallistujaa)
    1.    Teo Laitila    Vantaan Sampo
    2.    Otto Laaksonen    Porvoon Weikot
    3.    Roni Porkka    Popinniemen Isku

37 kg    12v    (3 Osallistujaa)
    1.    Eemeli Nurhonen    Turun Voimamiehet
    2.    Kasperi Karppinen    Viipurin Voimailijat
    3.    Rasmus Laipio    Kirkkonummen Urheilijat

40 kg    12v    (3 Osallistujaa)
    1.    Jesper Härkänen    Ylä-Tikkurilan Kipinä
    2.    Esa Lohi    Nokian Pyry
    3.    Ilari Rekonen    Popinniemen Isku

45 kg    12v    (2 Osallistujaa)
    1.    Leevi Simojoki    Ylä-Tikkurilan Kipinä
    2.    Elmeri Lappalainen    Popinniemen Isku

27 kg    10v    (3 Osallistujaa)
    1.    Jesse Mustonen    Vantaan Sampo
    2.    Anton Jyrkkänen    Hyvinkään Painiklubi
    3.    Lenni Harju    Popinniemen Isku

29 kg    10v    (4 Osallistujaa)
    1.    Oskari Pursiainen    Ylä-Tikkurilan Kipinä
    2.    Casper Naukkarinen    Harjun Woima Jyväskylä
    3.    Heli Kuisma    Hyvinkään Painiklubi
    4.    Veeti Harju    Popinniemen Isku

31 kg    10v    (3 Osallistujaa)
    1.    Ossi Koivuniemi    Nokian Pyry
    2.    Aleksi Mattila    Hyvinkään Painiklubi
    3.    Kyri Baygiraev    Nokian Pyry

36 kg    10v    (3 Osallistujaa)
    1.    Rasmus Axelsson    Helsingin Haka
    2.    Santeri Karppinen    Viipurin Voimailijat
    3.    Luka Kajanne    Ylä-Tikkurilan Kipinä

40 kg    10v    (4 Osallistujaa)
    1.    Ukko Pakkanen    Porvoon Weikot
    2.    Veeti Kajanne    Ylä-Tikkurilan Kipinä
    3.    Otto Sällström    Porvoon Weikot
    4.    Oscar Malmari    Espoon Urheilijat
---------------------------------------------------------

16.-17.5.2015 KLL:n mestaruuskilpailut, kr

Kouvola,

28 kg    Pojat 13v    (18 Osallistujaa)
    1.    Oliver  Pada    Mustasaari
    2.    Joona  Pietilä    Kiiminki
    3.    Vadim Elkin    Helsinki
    4.    Tatu  Pulkkinen    Lappeenranta
    5.    Topi Kujala    Seinäjoki
    6.    Oskari Pursiainen    Vantaa
    7.    Atte Suhonen    Oulu
    8.    Valtteri Juhola    Rauma
    9.    Aapo Holm    Muhos
    10.    Jesse Mustonen    Nurmijärvi
    11.    Casper Naukkarinen    Jyväskylä
    12.    Iiro Irmola    Tampere
    13.    Elias Kase    Espoo
    14.    Aatu Karjalainen    Kyyjärvi
    15.    Lasse Aromaa    Kangasala
    16.    Daniel Pursila    Tampere
    17.    Roni  Porkka    Kotka
    18.    Lenni Leikkari    Seinäjoki

30 kg    Pojat 13v    (16 Osallistujaa)
    1.    Vikke Tarkkio    Pori
    2.    Jimi Väätäinen    Nivala
    3.    Juuso Porri    Pori
    4.    Viljo  Enroth    Imatra
    5.    Aapo Hakala    Teuva
    6.    Joona Hakola    Mäntsälä
    7.    Riku Joutsijärvi    Keminmaa
    8.    Jami Flinkman    Helsinki
    9.    Miro Leinonen    Raisio
    10.    Onni Rautomäki    Kouvola
    11.    Hugo Lehtimäki    Vimpeli
    12.    Jimi Lohman    Kouvola
    12.    Jasu Myllykangas    Ylivieska
    14.    Kyri Baygiraev     Nokia
    14.    Marcus Törhönen    Kangasala
    14.    Leevi Vainonen    Kouvola

32 kg    Pojat 13v    (24 Osallistujaa)
    1.    Rasmus Heikura    Liminka
    2.    Teo  Laitila    Vantaa
    3.    Leevi Joutsenlahti    Pori
    4.    Veli-Matti Aikio    Sodankylä
    5.    Veeti Tuuri    Seinäjoki
    6.    Veeti Kervinen    Liperi
    7.    Antti  Kangasniemi    Järvenpää
    8.    Veeti  Salovaara    Ilmajoki
    9.    Valtteri Raudasoja    Rovaniemi
    10.    Antti Salminen    Kouvola
    11.    Nestori Hirvonen    Lapinjärvi
    12.    Otto Laaksonen    Porvoo
    13.    Joni  Pitkänen    Äänekoski
    14.    Eetu   Lamberg    Jyväskylä
    15.    Tuukka Peltokangas    Kauhava
    16.    Erik Silm    Kokkola
    17.    Niko Hyvönen    Kouvola
    18.    Kasperi Kankkunen    Äänekoski
    19.    Veikko Ojala    Pori
    20.    Sebastian  Hirvelä    Kangasala
    21.    Riku  Erkkola    Ilmajoki
    21.    Reko  Mäki    Seinäjoki
    21.    Kaapo Pietarinen    Liperi
    21.    Atte Tuominen    Lahti

35 kg    Pojat 13v    (26 Osallistujaa)
    1.    Veeti Laakso    Kotka
    2.    Oskari  Rintamäki    Vaasa
    3.    Arttu  Suhonen    Oulu
    4.    Akseli Erkkola    Sipoo
    5.    Akseli Orava    Kaarina
    6.    Roni  Nevalainen    Kouvola
    7.    Veeti Pulkkinen    Taipalsaari
    8.    Niklas  Lehtonen    Tampere
    9.    Otto Kuusela    Sodankylä
    10.    Feeli Rinnekari    Isokyrö
    11.    Kasperi Joutsenlahti    Pori
    12.    Luka  Kajanne    Vantaa
    13.    Timi Kurunsaari    Laihia
    13.    Eemeli Mikkola    Ulvila
    15.    Matias Jalonen    Seinäjoki
    16.    Eemeli  Nurhonen    Mynämäki
    17.    Oskari  Talala    Ilmajoki
    18.    Lauri Hakomäki    Vaasa
    19.    Onni Mäkelä    Vimpeli
    20.    Roope Kulmunki    Sodankylä
    20.    Kasperi Karppinen    Helsinki
    22.    Veeti Purolainen    Nokia
    23.    Arttu Kulmunki    Sodankylä
    24.    Kasper  Heikkinen    Kajaani
    25.    Santeri Karppinen    Helsinki
    26.    Daniel Hirvelä    Kangasala

38 kg    Pojat 13v    (22 Osallistujaa)
    1.    Kasperi Kauhanen    Porvoo
    2.    Oskari Miettinen    Sodankylä
    3.    Juho  Takamaa    Ilmajoki
    4.    Nestori Mannila    Seinäjoki
    5.    Markus  Hirvi    Kokkola
    6.    Onni  Rintamäki    Seinäjoki
    7.    Ukko Pakkanen    Porvoo
    8.    Hugo  Hautamäki    Laihia
    9.    Nico Hakala    Tampere
    10.    Atte Puurtinen    Lahti
    11.    Touko Ropponen    Kurikka
    12.    Roope Julkunen    Tuusula
    13.    Niko Heijari    Loviisa
    14.    Voitto Kärkkäinen    Ii
    15.    Esa Lohi    Tampere
    16.    Antti Hyvönen    Kuopio
    17.    Patrik Muukkonen    Ilmajoki
    18.    Joona Hakala    Tuusula
    19.    Sampo Lehto    Kouvola
    19.    Atte Tammela    Nivala
    19.    Vili  Nieminen    Mänttä
    19.    Lauri Salonen    Lahti

42 kg    Pojat 13v    (21 Osallistujaa)
    1.    Miko Elkala    Lahti
    2.    Anssi Järvinen    Kauhava
    3.    Jesper Härkänen    Vantaa
    4.    Joonas Perkka    Ilmajoki
    5.    Harri  Kalervo    Laihia
    6.    Anssi Lampinen    Ylöjärvi
    7.    Jere Heinonen    Lahti
    8.    Kalle Keto    Äänekoski
    9.    Niklas Huhtala    Lapua
    10.    Markus Suontakanen    Vantaa
    11.    Petteri Talala    Ilmajoki
    12.    Jedi  Lönn    Laihia
    13.    Leevi Svartsjö    Sodankylä
    14.    Atte Soudunsaari    Mäntsälä
    15.    Veeti  Kajanne    Vantaa
    16.    Niko Hynninen    Imatra
    16.    Aleksi Tuukkala    Vantaa
    18.    Saku Salonen    Mynämäki
    19.    Axel Aurola    Espoo
    19.    Aleksanteri Jäntti    Tuusula
    19.    Valtteri Keskinen    Janakkala

47 kg    Pojat 13v    (16 Osallistujaa)
    1.    Jonni Sarkkinen    Jyväskylä
    2.    Akseli  Virtanen    Pori
    3.    Patrik Huhtala    Lapua
    4.    Ron Siren    Kotka
    5.    Aapo Viitala    Ilmajoki
    6.    Alex Suontakanen    Vantaa
    7.    Matias Tuukkanen    Laukaa
    8.    Otto Malinen    Rovaniemi
    9.    Leevi Simojoki    Vantaa
    10.    Aleksi Martiskainen    Joensuu
    11.    Ilari Kurunsaari    Seinäjoki
    12.    Roope Saari    Kuortane
    13.    Nikolai Huttunen    Helsinki
    14.    Artturi Weckström    Hollola
    15.    Eetu Lindroos    Tampere
    15.    Elias Lyyski    Laihia

53 kg    Pojat 13v    (4 Osallistujaa)
    1.    Viljami Siivola    Rovaniemi
    2.    Risto Pajunen    Nokia
    3.    Tuomo Korhonen    Janakkala
    4.    Veijo Kukkohovi    Muhos

59 kg    Pojat 13v    (4 Osallistujaa)
    1.    Riku Suhonen    Laukaa
    2.    Pietari Pohjolainen    Helsinki
    3.    Roope Kataja    Pori
    4.    Keijo Kukkohovi    Muhos

66 kg    Pojat 13v    (2 Osallistujaa)
    1.    Jere Rättö    Lahti
    2.    Jukka Ylisoini    Kerava

42 kg    Pojat 16v    (5 Osallistujaa)
    1.    Kimi Mustonen    Oulu
    2.    Juho Lamberg    Jyväskylä
    3.    Eemeli Rautanen    Akaa
    4.    Valtteri Hussa    Rauma
    Tino Ojala    Vantaa

---------------------------------------------------------

46 kg    Pojat 16v    (8 Osallistujaa)
    1.    Elias Salmela    Rovaniemi
    2.    Juho Ronkainen    Vantaa
    3.    Arttu Hakala    Teuva
    4.    Jesse Mäenpää    Mänttä
    5.    Joona Vuoti    Oulainen
    6.    Aaron Karasti    Lappeenranta
    7.    Mikael Hellman    Ulvila
    8.    Elias Rauma    Nivala

50 kg    Pojat 16v    (9 Osallistujaa)
    1.    Henri Halonen    Tornio
    2.    Erik Leikkari    Seinäjoki
    3.    Roope Miettunen    Kemi
    4.    Kasper Törmälä    Kemi
    5.    Tomi Loukola    Seinäjoki
    6.    Wiljami Kartila    Tampere
    7.    Jere Hongisto    Lohja
    8.    Veikko Länsikunnas    Nurmijärvi
    8.    Niko Andersson    Karkkila

54 kg    Pojat 16v    (13 Osallistujaa)
    1.    Aleksi Simojoki    Naantali
    2.    Teemu Laurila    Kouvola
    3.    Vilho Laukkarinen    Jyväskylä
    4.    Kimi Hölsä    Kouvola
    5.    Hermanni Grönroos    Lappeenranta
    6.    Arsi Haukijärvi    Siilinjärvi
    7.    Jimi Ahola    Mustasaari
    8.    Arttu Lähde    Vaasa
    9.    Joona Mustonen    Nurmijärvi
    10.    Emil Huovila    Kouvola
    11.    Topias Saari    Heinola
    12.    Vladik Anohins    Nurmijärvi
    12.    Tiitus Mäkelä    Vimpeli

58 kg    Pojat 16v    (12 Osallistujaa)
    1.    Sami Arrasvuori    Tampere
    2.    Aleksi Moskuvaara    Sodankylä
    3.    Kalle Starck    Kuopio
    4.    Jere Pasanen    Äänekoski
    5.    Waltteri Latvala    Vaasa
    6.    Lauri Korkee    Klaukkala
    7.    Jonathan Helander    Vaasa
    8.    Ville Pasanen    Äänekoski
    9.    Topi Puhakka    Kouvola
    10.    Pyry Kankaanperä    Muurame
    11.    Teijo Kukkohovi    Muhos
    11.    Arsi Martikainen    Vantaa

63 kg    Pojat 16v    (15 Osallistujaa)
    1.    Veikko Röyskö    Helsinki
    2.    Arthur Chamba    Kotka
    3.    Joonas Mört    Turku
    4.    Jesse Nieminen    Rauma
    5.    Jarmo Leskelä    Rovaniemi
    6.    Veijo Karjalainen    Jyväskylä
    8.    Eetu Kukkohovi    Muhos
    9.    Patrick Österlund    Porvoo
    10.    Eemeli Ruusila    Järvenpää
    11.    Jami Järvinen    Helsinki
    12.    Tuukka Härkönen    Kajaani
    13.    Santeri Sulisalo    Sodankylä
    13.    Mika Tarkkanen    Laihia
    15.    Niko Karinkanta    Tampere
    Imad Mohammmadi    Jyväskylä

69 kg    Pojat 16v    (10 Osallistujaa)
    1.    Niko Lamberg    Jyväskylä
    2.    Sampsa Kotamäki    Karkkila
    3.    Roni Puustelli    Loviisa
    4.    Jaakko Kettunen    Kotka
    5.    Olli Rossi    Kirkkonummi
    6.    Jere Korpela    Tampere
    7.    Riku Sten    Vaasa
    8.    Ko Reh    Jyväskylä
    9.    Kasper Repo    Rautjärvi
    10.    Ilja Vanhala    Kotka

76 kg    Pojat 16v    (8 Osallistujaa)
    1.    Niko Gardemeister    Kouvola
    2.    Arttu Vähämaa    Tampere
    3.    Joonas Kokko    Porvoo
    4.    Iivari Isoniemi    Ilmajoki
    5.    Aaro Mäki-Jouppila    Ilmajoki
    6.    Roope Halonen    Kotka
    7.    Riku Martikainen    Vantaa
    8.    Jesse Lindholm    Hyvinkää

85 kg    Pojat 16v    (4 Osallistujaa)
    1.    Juho Pahikainen    Oulu
    2.    Rasmus Halttunen    Helsinki
    3.    Jaakko Moisio    Muurame
    4.    Joni Pahikainen    Oulu

60 kg    Pojat 20v    (6 Osallistujaa)
    1.    Ilmari Putula    Kuortane
    2.    Valtteri Loppi    Kurikka
    3.    Antti Väli-Torala    Kurikka
    4.    Lauri Karjalainen    Ilmajoki
    5.    Joel Lahdensuo    Lapua
    6.    Markus Nuorala    Hämeenlinna

66 kg    Pojat 20v    (7 Osallistujaa)
    1.    Markus Ahtiainen    Kuortane
    2.    Konsta Kvist    Kajaani
    3.    Miika Lähdesmäki    Ilmajoki
    4.    Veeti Leskinen    Vantaa
    5.    Ville Tuomi    Valkeakoski
    6.    Pavel Dovlatjan    Espoo
    7.    Tomi Hietalahti    Lahti

74 kg    Pojat 20v    (8 Osallistujaa)
    1.    Markus Kallio    Kaarina
    2.    Elias Tyystälä    Kemi
    3.    Tomi Eronen    Kotka
    4.    Jere Hyvärinen    Lapua
    5.    Verneri Friman    Kotka
    6.    Riku Pasanen    Äänekoski
    7.    Antti Ketola    Lapua
    8.    Samu Vilenius    Heinola

84 kg    Pojat 20v    (6 Osallistujaa)
    1.    Iiro Piippo    Jyväskylä
    2.    Henri Kortesoja    Lapua
    3.    Boris Lauton    Espoo
    4.    Eemeli Nisula    Oulu
    5.    Toni Lindholm    Hyvinkää
    6.    Leo Flinkman    Askola

96 kg    Pojat 20v    (5 Osallistujaa)
    1.    Arvi Savolainen    Lahti
    2.    Joni Nousiainen    Kauhajoki
    3.    Juho Mäki-Kuusela    Kauhava
    4.    Nestori Helander    Rauma
    5.    Elmo Koskinen    Tuusula

28 kg    Tytöt 13v    (6 Osallistujaa)
    1.    Fanni Vettenranta    Pori
    2.    Alisa Luostarinen    Kokkola
    3.    Viivi Raudasoja    Rovaniemi
    4.    Noora Pöllänen    Kärkölä
    5.    Veera Nevalainen    Kärkölä
    6.    Janna Pahikainen    Oulu

30 kg    Tytöt 13v    (5 Osallistujaa)
    1.    Tuuli Lampinen    Ylöjärvi
    2.    Lotta Vettenranta    Pori
    3.    Roberta Luostarinen    Tuusula
    4.    Nella Honkaniemi    Ylöjärvi
    5.    Rianna Sallila    Kärkölä

34 kg    Tytöt 13v    (4 Osallistujaa)
    1.    Veera Lehtimäki    Vimpeli
    2.    Aliisa Tuomi    Akaa
    3.    Tyyne Lasanen    Liminka
    4.    Pinja Kärki    Liperi

40 kg    Tytöt 13v    (5 Osallistujaa)
    1.    Vilma Lehtimäki    Vimpeli
    2.    Venla Salmela    Ylivieska
    3.    Ada Holm    Muhos
    4.    Emmi Kotamäki    Pilpala
    5.    Jutta Pohjola    Muhos

48 kg    Tytöt 13v    (4 Osallistujaa)
    1.    Mira Rasinkangas    Muhos
    2.    Varpu Saari    Ylivieska
    3.    Petra Ivaska    Seinäjoki
    4.    Mimosa Salovesi    Tampere

57 kg    Tytöt 13v    (1 Osallistujaa)
    1.    Wilmiina  Pöppönen    Kokkola

48 kg    Tytöt 20v    (3 Osallistujaa)
    1.    Taru Vainionpää    Kuortane
    2.    Venla Peltola    Virolahti
    3.    Susanna Ala-Ranta    Ilmajoki

55 kg    Tytöt 20v    (4 Osallistujaa)
    1.    Annimari Aho    Kuortane
    2.    Lotta Hurskainen    Lahti
    3.    Elli Tuomi    Akaa
    4.    Henna Mäkelä    Muurame

67 kg    Tytöt 20v    (2 Osallistujaa)
    1.    Serafia Mannila    Seinäjoki
    2.    Noora Partanen    Kajaani

------------------------------------------------------------------------

15.8.2015, XXXII Kalle Mäkisen painit ikäkausikilpailut

Turku,

46 kg    Pojat 17 v.    (3 Osallistujaa)
    1.    Oleg Tsaban    MK Aberg
    2.    Vladislav Nesterenko    Valga SK
    3.    Eemeli Rautanen    Viialan Pyry

54 kg    Pojat 17 v.    (4 Osallistujaa)
    1.    Jimi Ahola    Vaasan Toverit
    2.    Topias Saari    Heinolan Isku
    3.    Kalmer Kukk    Tartu Valla SK
    4.    Wiljami Kartila    Tampereen Voimailijat

58 kg    Pojat 17 v.    (7 Osallistujaa)
    1.    Aleksi Seppälä    Ilmajoen Kisailijat
    2.    Santeri Korpela    Ilmajoen Kisailijat
    3.    Aleksi Simojoki    Turun Voimamiehet
    4.    Geron Sillamägi    Valga SK
    5.    Joona Mustonen    Vantaan Sampo
    6.    Eetu Pulliainen    Helsingin Haka
    7.    Otto Miiki    Vuoksenniskan Vesa

63 kg    Pojat 17 v.    (4 Osallistujaa)
    1.    Joni Komppa    Seinäjoen Paini-Miehet
    2.    Joonas Mört    Turun Voimamiehet
    3.    Arthur Chamba    Popinniemen Isku
    4.    Mika Tarkkanen    Ilmajoen Kisailijat

69 kg    Pojat 17 v.    (7 Osallistujaa)
    1.    Otto Ketonen    Ilmajoen Kisailijat
    2.    Jesse Lohva    Popinniemen Isku
    3.    Roni Puustelli    Popinniemen Isku
    4.    Antti Väli-Torala    Ilmajoen Kisailijat
    5.    Meli Salin    UU Uusikaupunki
    6.    Tanel Põrk    Valga SK
    7.    Jaakko Kettunen    Popinniemen Isku

76 kg    Pojat 17 v.    (7 Osallistujaa)
    1.    Markus Kallio    Turun Voimamiehet
    2.    Randell Uibo    MK Leo
    3.    Sampsa Kotamäki    Karkkilan Urheilijat
    4.    Paavo Porkka    Nokian Pyry
    5.    Severi Saari    Heinolan Isku
    6.    Iivari Isoniemi    Ilmajoen Kisailijat
    7.    Jami Järvinen    Helsingin Haka

85 kg    Pojat 17 v.    (4 Osallistujaa)
    1.    Ville Salo    Tampereen Voimailijat
    2.    Georg Kovzarov    MK Aberg
    3.    Jesper Helen    Väsby BK
    4.    Samu Vilenius    Heinolan Isku

100 kg    Pojat 17 v.    (3 Osallistujaa)
    1.    Arttu Mutanen    Helsingin Haka
    2.    Kevin Mihhailov    Tartu Valla SK
    3.    Eetu Lehtinen    Kankaanpään Urheilijat

32 kg    Pojat 13 v.    (5 Osallistujaa)
    1.    Vikke Tarkkio    Porin Painimiehet
    2.    Joonas Koivisto    Turun Voimamiehet
    3.    Georg Lumila    MK Aberg
    4.    Vadim Krivov    Valga SK
    5.    Renat Liske    Valga SK

35 kg    Pojat 13 v.    (6 Osallistujaa)
    1.    Veeti Tuuri    Seinäjoen Paini-Miehet
    2.    Robin Lumila    MK Aberg
    3.    Leevi Joutsenlahti    Porin Painimiehet
    4.    Eemeli Mikkola    Porin Painimiehet
    5.    Rasmus Tihvan    Palusalu
    6.    Teo Laitila    Vantaan Sampo

38 kg    Pojat 13 v.    (9 Osallistujaa)
    1.    Bemjamin Alsterbåge    Väsby BK
    2.    Akseli Orava    Turun Voimamiehet
    3.    Robert Mhitarjan    MK Aberg
    4.    Linus Öberg    Väsby BK
    5.    Eemeli Nurhonen    Turun Voimamiehet
    6.    Nico Hakala    Tampereen Voimailijat
    7.    Kasperi Karppinen    Viipurin Voimailijat
    8.    Kasperi Joutsenlahti    Porin Painimiehet
    9.    Jarmo Järviste    MK Juhan

------------------------------------------------------

42 kg    Pojat 13 v.    (3 Osallistujaa)
    1.    Raimond Uibo    MK Leo
    2.    Matvei Starikov    MK Aberg
    3.    Esa Lohi    Nokian Pyry

46 kg    Pojat 13 v.    (3 Osallistujaa)
    1.    Daniel Koskinen    Turun Voimamiehet
    2.    Linus Valapuro    Väsby BK
    3.    Zanjar Abdollahi    Vaasan Toverit

50 kg    Pojat 13 v.    (2 Osallistujaa)
    1.    Akseli Virtanen    Porin Painimiehet
    2.    Aron Aun    MK Juhan

60 kg    Pojat 13 v.    (4 Osallistujaa)
    1.    Sander Roosileht    MK Juhan
    2.    Roope Kataja    Porin Painimiehet
    3.    Raul Reesar    MK Juhan
    4.    Robin Reesar    MK Juhan

22 kg    Pojat 10 v.    (3 Osallistujaa)
    1.    Priit Lokotar    Palusalu
    2.    Ekku Tarkkio    Porin Painimiehet
    3.    Veeti Haataja    Raision Voimamiehet

25 kg    Pojat 10 v.    (3 Osallistujaa)
    1.    Robi Kristjuhan    Palusalu
    2.    Esteban Kaya    Vaasan Toverit
    3.    Liam Ferguson    Raision Voimamiehet

26 kg    Pojat 10 v.    (4 Osallistujaa)
    1.    Olavi Stark    Turun Voimamiehet
    2.    Jesse Mustonen    Vantaan Sampo
    3.    Ukko Tarkkio    Porin Painimiehet
    4.    Aron Linden    Turun Voimamiehet

31 kg    Pojat 10 v.    (4 Osallistujaa)
    1.    Juhan Kristjuhan    Palusalu
    2.    Elliot Kieslich    Vaasan Toverit
    3.    Elmo Kuorilehto    Raision Voimamiehet
    4.    Eemil Helle    Turun Voimamiehet

34 kg    Pojat 10 v.    (3 Osallistujaa)
    1.    Simon Tihvan    Palusalu
    2.    Veikko Ojala    Porin Painimiehet
    3.    Brandon Ferguson    Raision Voimamiehet

35 kg    Pojat 10 v.    (3 Osallistujaa)
    1.    Eetu Hautaniemi    Porin Painimiehet
    2.    Roope Rusi    Turun Voimamiehet
    3.    Tauri Lill    Tartu Valla SK

38 kg    Pojat 10 v.    (4 Osallistujaa)
    1.    Veeti Huhtamäki    Tampereen Voimailijat
    2.    Santeri Karppinen    Viipurin Voimailijat
    3.    Mike Hongisto    Lohjan Voimailijat
    4.    Kristian Kolev    Väsby BK

43 kg    Pojat 10 v.    (3 Osallistujaa)
    1.    Ott Tihvan    Palusalu
    2.    Mehrad Karami    Turun Voimamiehet
    3.    Oliver Koppel    Tartu Valla SK

37 kg    Tytöt    (2 Osallistujaa)
    1.    Liisbeth Koppel    Tartu Valla SK
    2.    Teele Lill    Tartu Valla SK

55 kg    Tytöt    (2 Osallistujaa)
    1.    Viktoria Vesso    Tartu Valla SK
    2.    Jenna Mustonen    Vantaan Sampo
-----------------------------------------------------------

19.9.2015, Av. vapaapainin ikäkausikilpailut

Tampere (TaPs), Hervannan vapaa-aikakeskus

Tytöt
24 kg: 1) Kerttu Ushanoff TaPs, 2) Etsina Mamia TaPs.
31 kg: 1) Mia Vainio HPM, 2) Iita Pakkanen PoWe.

Aloittelijat
21 kg: 1) Niilo Välineva PPM, 2) Leo Lohi PYRY, 3) Vesa Laitila TaPs.
24 kg: 1) Eemil Haukilahti TaVo, 2) Aaro Niemi TaPs.
27 kg: 1) Elmo Kuorilehto RVM, 2) Ilari Leinonen RVM, 3) Martti Kivimäki ViPy
33 kg: 1) Oskari Kvick PYRY, 2) Feliks Paunila PYRY, 3) Brandon Ferguson RVM.
35 kg: 1) Veikko Ojala PPM, 2) Aku Vartio TaPs, 3) Kasper Suntila PYRY, 4) Ville Rautevaara PPM.
43 kg: 1) Lassi Kellomäki TaPs, 2) Veeti Rajala TaPs, 3) Jere Virtanen TaPs.

9 v.
29 kg: 1) Marcus Törhönen TaVo, 2) Nestori Vettenranta PPM, 3) Tuomas Pentinmäki AU, 4) Ukko Tarkkio PPM,
5) Elmeri Mäntylä AU.

11 v.
27 kg: 1) Jose Lehtinen Koovee, 2) Iiro Irmola Koovee.
30 kg: 1) Oliver Pada VVV, 2) Tenho Palmroth MäVa, 3) Dovydas Samuilis AU, 4) Kyri Baygiraev PYRY.
33 kg: 1) Eetu Lamberg VaaKu, 2) Eetu Hautaniemi PPM, 3) Arnas Samuilis AU, 4) Miro Leinonen RVM, 5) Axel Nowak Koovee.
36 kg: 1) Eemeli Nurhonen TWM, 2) Nestori Hirvonen PoWe, 3) Rico Arkko AuPs, 4) Arttu Vahantapohja KuRy.
38 kg: 1) Ukko Pakkanen PoWe, 2) Veeti Huhtamäki TaVo, 3) Niklas Lehtonen Koovee.
42 kg: 1) Esa Lohi PYRY, 2) O-P Laitila TaPs, 3) Asser Salonen MäVa.
46 kg: 1) Santtu Räsänen JPI, 2) Rami Jaatinen AU, 3) Matias Mikkola Koovee.

13 v.
36 kg: 1) Nico Hakala TaVo, 2) Lauri Hakomäki VVV, 3) Veeti Purolainen Koovee.
43 kg: 1) Aleksi Tuukkala YTK, 2) Lauri Salonen LA, 3) Jesse Paavola JuKa.
49 kg: 1) Anssi Lampinen Koovee, 2) Jarkko Äijälä KuRy, 3) Eetu Lindroos TaPs.
58 kg: 1) Roope Kataja PPM, 2) Risto Pajunen PYRY, 3) Tuomo Korhonen JPI.

15 v.
43 kg: 1) Eemeli Rautanen ViPy, 2. Vili Nieminen MäVa.
50 kg: 1) Mikael Hellman PPM, 2) Jesse Mäenpää VaaKu, 3) Juho Lamberg VaaKu.
61 kg: 1) Vilho Laukkarinen VaaKu, 2) Miko Tynys Koovee, 3) Harri Mamia TaPs.

17 v.
84 kg: 1) Arttu Vähämaa TaPs, 2) Artturi Mamia TaPs.

Osallistujia 73
Otteluita 83
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

26.9.2015, TaVo:n Ikäkausikilpailut, vp

Tampere,


22 kg    Aloittelijat    (3 Osallistujaa)
    1.    Mauno Kaura    KOOVEE
    2.    Leo Lohi    Nokian Pyry
    3.    Etsiina Mamia    Tampereen Painiseura

28 kg    Aloittelijat    (3 Osallistujaa)
    1.    Niklas Mattson    Tampereen Voimailijat
    2.    Janna-Juulia Mäenpää    Lappajärven Veikot
    3.    Daniel Vuorinen    Tampereen Voimailijat

37 kg    Aloittelijat    (4 Osallistujaa)
    1.    Niilo Salmelin    Janakkalan Paini-Ilves
    2.    Ville Rautevaara    Porin Paini-Miehet
    3.    Nikolai Räsänen    Rauman Voimailijat
    4.    Kasper Suntila    Nokian Pyry

33 kg    Tytöt    (4 Osallistujaa)
    1.    Tuuli Lampinen    KOOVEE
    2.    Lotta Vettenranta    Porin Paini-Miehet
    3.    Nella Honkaniemi    KOOVEE
    4.    Fanni Vettenranta    Porin Paini-Miehet

48 kg    Tytöt    (1 Osallistujaa)
    Pihla Alanen    Kurun Ryhti

62 kg    Tytöt    (3 Osallistujaa)
    1.    Salla Keskinen    Janakkalan Paini-Ilves
    2.    Anni Salmelin    Janakkalan Paini-Ilves
    3.    Milja Suopajärvi    KOOVEE

25 kg    Pojat 8v    (4 Osallistujaa)
    1.    Valtteri Juhola    Rauman Voimailijat
    2.    Iiro Irmola    KOOVEE
    3.    Eemil Haukilahti    Tampereen Voimailijat
    4.    Liam Ferguson    Raision Voimamiehet

30 kg    Pojat 8v    (4 Osallistujaa)
    1.    Nestori Vettenranta    Porin Paini-Miehet
    2.    Elmo Kuorilehto    Raision Voimamiehet
    3.    Aaron Lassila    KOOVEE
    4.    Brandon Ferguson    Raision Voimamiehet

31 kg    Pojat 10v    (4 Osallistujaa)
    1.    Felix Lamminen    Porin Paini-Miehet
    2.    Marcus Törhönen    Tampereen Voimailijat
    3.    Rene Savolainen    Kankaanpään Urheilijat
    4.    Vili Lehtinen    KOOVEE

34 kg    Pojat 10v    (5 Osallistujaa)
    1.    Eetu Hautaniemi    Porin Paini-Miehet
    2.    Veikko Ojala    Porin Paini-Miehet
    3.    Veeti Mäkinen    KOOVEE
    4.    Eelis Pienimäki    KOOVEE
    5.    Totti Lehtola    Rauman Voimailijat


---------------------------------------------

38 kg    Pojat 10v    (4 Osallistujaa)
    1.    Veeti Huhtamäki    Tampereen Voimailijat
    2.    Santeri Karppinen    Viipurin Voimailijat
    3.    Tuomas Sinervö    Viialan Pyry
    4.    Niklas Lehtonen    KOOVEE

42 kg    Pojat 10v    (3 Osallistujaa)
    1.    Jaakko Zhu    Tampereen Voimailijat
    2.    Lassi Kellomäki    Tampereen Painiseura
    3.    Veeti Rajala    Tampereen Painiseura

29 kg    Pojat 12v    (4 Osallistujaa)
    1.    Juuso Porri    Porin Paini-Miehet
    2.    Tenho Palmroth    Mäntän Valo
    3.    Arsenij Smirnov    Mäntän Valo
    4.    Jose Lehtinen    KOOVEE

35 kg    Pojat 12v    (4 Osallistujaa)
    1.    Leevi Joutsenlahti    Porin Paini-Miehet
    2.    Veeti Purolainen    KOOVEE
    3.    Arttu Vahantapohja    Kurun Ryhti
    4.    Axel Nowak    KOOVEE

38 kg    Pojat 12v    (6 Osallistujaa)
    1.    Kasperi Joutsenlahti    Porin Paini-Miehet
    2.    Niko Hakala    Tampereen Voimailijat
    3.    Vili Nieminen    Mäntän Valo
    4.    Henri Toiva    Vantaan Sampo
    5.    Esa Lohi    Nokian Pyry
    6.    Kasperi Karppinen    Viipurin Voimailijat

52 kg    Pojat 12v    (2 Osallistujaa)
    1.    Tuomo Korhonen    Janakkalan Paini-Ilves
    2.    Eetu Lindroos    Tampereen Painiseura

45 kg    Pojat 14v    (3 Osallistujaa)
    1.    Eemeli Rautanen    Viialan Pyry
    2.    Roope Huttula    Kankaanpään Urheilijat
    3.    Petteri Alanen    Kurun Ryhti

50 kg    Pojat 14v    (4 Osallistujaa)
    1.    Akseli Virtanen    Porin Paini-Miehet
    2.    Anssi Lampinen    KOOVEE
    3.    Risto Pajunen    Nokian Pyry
    4.    Jarkko Äijälä    Kurun Ryhti

60 kg    Pojat 14v    (3 Osallistujaa)
    1.    Miko Tynys    KOOVEE
    2.    Pyry Alanen    Kurun Ryhti
    3.    Harri Mamia    Tampereen Painiseura

77 kg    Pojat 17v    (3 Osallistujaa)
    1.    Paavo Porkka    Nokian Pyry
    2.    Arttu Vähämaa    Tampereen Painiseura
    3.    Artturi Mamia    Tampereen Painiseura

90 kg    Pojat 17v    (4 Osallistujaa)
    1.    Ville Salo    Tampereen Voimailijat
    2.    Elmo Koskinen    Hyvinkään Painiklubi
    3.    Eetu Lehtinen    Kankaanpään Urheilijat
    4.    Leevi Lindroos    Tampereen Painiseura

-----------------------------------------------------

31.10.2015, KankU:n ikäkausipainit

Kankaanpää,

Aloittelijat
21 kg: 1) Niilo Välineva PPM, 2) Fanni Pentinmäki AU, 3) Eemeli Laukkanen PPM.
25 kg: 1) Robin Lindeman PPM, 2) Leevi Nurmi TWM, 3) Jasper Laukkanen PPM.

9-vuotiaat
23 kg: 1) Eemil Haukilahti TaVo, 2) Ekku Tarkkio PPM, 3) Navid Karami TWM, 4) Leo Lohi Pyry.
28 kg: 1) Nestori Vettenranta PPM, 2) Valtteri Juhola RV, 3) Elmo Kuorilehto RVM.
30 kg: 1) Tuomas Pentinmäki AU, 2) Elmeri Mäntylä AU, 3) Vili Lehtinen Koovee, 4) Ukko Tarkkio PPM.
33 kg: 1) Markus Törhönen TaVo, 2) Totti Lehtola RV, 3) Rene Savolainen KankU, 4) Felix Paunila Pyry.

11-vuotiaat
31 kg: 1) Dovydas Samuilis AU, 2) Jose Lehtinen Koovee, 3) Olavi Stark TWM.
34 kg: 1) Leevi Joutsenlahti PPM, 2) Joonas Koivisto TWM, 3) Arnas Samuilis AU, 4) Miro Leinonen RVM, 5) Axel Nowak Koovee.
38 kg: 1) Kasperi Joutsenlahti PPM, 2) Veeti Huhtamäki TaVo, 3) Eemeli Nurhonen TWM, 4) Niklas Lehtonen Koovee, 5) Rico Arkko AuPs.   
43 kg: 1) Esa Lohi Pyry, 2) Jaakko Zhu TaVo, 3) Saku Salonen RVM, 4) Rami Jaatinen AU, 5) Mehrad Karami TWM.

13-vuotiaat
36 kg 1) Eemeli Mikkola PPM, 2) Veeti Purolainen Koovee, 3) Ossi Hurmansalo Koovee.
48 kg 1) Roope Kataja PPM, 2) Daniel Koskinen TWM, 3) Risto Pajunen Pyry.
50 kg 1) Akseli Virtanen PPM, 2) Anssi Lampinen Koovee, 3) Veikko Länsikunnas HyPk.

17-vuotiaat
63 kg 1) Jahja Gezkhadziev Pyry.
90 kg 1) Eetu Lehtinen KankU.

Osanottajia 50
Otteluita 71

Seurojen väliset pisteet:
1) PPM 28, 2) AU 11, 3) TaVo 10, 4) TWM 9, 5) Koovee 8, 6) Pyry 7, 7) RV ja KankU 4, 9) RVM 2, 10) HyPk 1

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

14.11.2015, Hämeen ja Lounais-Suomen aluemestaruuskilpailut, vp

Tampere (TaVo),

17v:
29 kg: 1) Feelix Lamminen PPM, 2) Jose Lehtinen Koovee, 3) Ukko Tarkkio PPM.
32 kg: 1) Vikke Tarkkio PPM, 2) Juuso Porri PPM, 3) Marcus Törhönen TaVo.
35 kg: 1) Leevi Joutsenlahti PPM, 2) Joonas Koivisto TWM, 3) Eelis Pienimäki Koovee.
38 kg: 1) Kasper Joutsenlahti PPM, 2) Nico Hakala TaVo, 3) Veeti Purolainen Koovee.
42 kg: 1) Akseli Orava TWM, 2) Esa Lohi Pyry, 3) Veeti Huhtamäki TaVo.
46 kg: 1) Eemeli Rautanen ViPy, 2) Jaakko Zhu TaVo.
50 kg: 1) Anssi Lampinen Koovee, 2) Eetu Lindroos TaPs.
54 kg: 1) Wiljami Kartila TaVo.
58 kg: 1) Roope Kataja PPM.
63 kg: 1) Pyry Alanen KuRy.
69 kg: 1) Niko Karinkanta TaPs.
76 kg: 1) Markus Kallio TWM, 2) Paavo Porkka Pyry, 3) Wiljami Hakala VaKp.
100 kg: 1) Eemil Kotamäki TaVo, 2) Leevi Lindroos TaPs.

Tytöt:
12v
35 kg: 1) Alisa Tuomi ViPy, 2) Eveliina Alanen ViPy.
54 kg: 1) Mimosa Salovesi TaPs, 2) Pihla Alanen KuRy.
14v
60 kg: 1) Elli Tuomi ViPy, 2) Milja Suopajärvi Koovee.

Aloittelijat:
22 kg: 1) Ekku Tarkkio PPM, 2) Leo Lohi Pyry.
24 kg: 1) Eemil Haukilahti TaVo, 2) Matias Aromaa Koovee, 3) Miro Vairisto TaVo.
25 kg: 1) Lasse Aromaa Koovee.
27 kg: 1) Ilari Leinonen RVM, 2) Daniel Vuorinen TaVo.
33 kg: 1) Brandon Ferguson RVM, 2) Niklas Mattsson TaVo.
40 kg: 1) Eemeli Syrjälä AuPs.

Painijoita: 54
Otteluita: 59

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

21.11.2015 Tampereen Kooveen ikäkausikilpailut

Tampere,

42 kg    Pojat 17v    (2 Osallistujaa)
    1.    Eemeli Rautanen    Viialan Pyry
    2.    Petteri Alanen    Kurun Ryhti

58 kg    Pojat 17v    (1 Osallistujaa)
    Harri Mamia    Tampereen Painiseura

63 kg    Pojat 17v    (3 Osallistujaa)
    1.    Sami Arrasvuori    KOOVEE
    2.    Vilho Laukkarinen    Vaajakosken Kuohu
    3.    Pyry Alanen    Kurun Ryhti

69 kg    Pojat 17v    (2 Osallistujaa)
    1.    Tomi Hietalahti    Heinolan Isku
    2.    Niko Karinkanta    Tampereen Painiseura

85 kg    Pojat 17v    (3 Osallistujaa)
    1.    Artturi Mamia    Tampereen Painiseura
    2.    Paavo Porkka    Nokian Pyry
    3.    Leevi Lindroos    Tampereen Painiseura

26 kg    Pojat 10v    (4 Osallistujaa)
    1.    Robin Lindeman    Porin Paini-Miehet
    2.    Iiro Irmola    KOOVEE
    3.    Lasse Aromaa    KOOVEE
    4.    Niilo Välineva    Porin Paini-Miehet

29 kg    Pojat 10v    (4 Osallistujaa)
    1.    Nico Warpenius    Heinolan Isku
    2.    Lauri Viitanen    Kurun Ryhti
    3.    Artturi Nieminen    Kurun Ryhti
    4.    Aaron Lassila    KOOVEE

32 kg    Pojat 10v    (4 Osallistujaa)
    1.    Marcus Törhönen    Tampereen Voimailijat
    2.    Daruin Rashid    Heinolan Isku
    3.    Vili Lehtinen    KOOVEE
    4.    Feliks Paunila    Nokian Pyry

35 kg    Pojat 10v    (3 Osallistujaa)
    1.    Niklas Lehtonen    KOOVEE
    2.    Eelis Pienimäki    KOOVEE
    3.    Veeti Mäkinen    KOOVEE

40 kg    Pojat 10v    (3 Osallistujaa)
    1.    Veeti Huhtamäki    Tampereen Voimailijat
    2.    Topi Iisakka    Karkkilan Urheilijat
    3.    Lassi Kellomäki    Tampereen Painiseura

29 kg    Tytöt    (2 Osallistujaa)
    1.    Roberta Luostarinen    Järvenpään Voimailijat
    2.    Nea Turpeinen    Karkkilan Urheilijat

35 kg    Tytöt    (3 Osallistujaa)
    1.    Veera Lehtimäki    Ylistaron Kilpa-Veljet
    2.    Tuuli Lampinen    KOOVEE
    3.    Rosalina Luostarinen    Järvenpään Voimailijat

37 kg    Tytöt    (3 Osallistujaa)
    1.    Vilma Lehtimäki    Ylistaron Kilpa-Veljet
    2.    Aliisa Tuomi    Viialan Pyry
    3.    Laura Turpeinen    Karkkilan Urheilijat

-------------------------------------------------------

48 kg    Tytöt    (2 Osallistujaa)
    1.    Mea Laakso    Karkkilan Urheilijat
    2.    Pihla Alanen    Kurun Ryhti

54 kg    Tytöt    (2 Osallistujaa)
    1.    Heta Viemerö    Järvenpään Voimailijat
    2.    Mimosa Salovesi    Tampereen Painiseura

60 kg    Tytöt    (3 Osallistujaa)
    1.    Heta Viemerö 2    Järvenpään Voimailijat
    2.    Elli Tuomi    Viialan Pyry
    3.    Milja Suopajärvi    KOOVEE

22 kg    Aloittelijat    (4 Osallistujaa)
    1.    Eemil Haukilahti    Tampereen Voimailijat
    2.    Kaius Juusela    Vantaan Sampo
    3.    Leo Lohi    Nokian Pyry
    4.    Jasper Hannula    Heinolan Isku

25 kg    Aloittelijat    (4 Osallistujaa)
    1.    Pauli Iisakka    Karkkilan Urheilijat
    2.    Arttu Häggqvist    Vantaan Sampo
    3.    Mauno Kaura    KOOVEE
    4.    Niilo Nurminen    Heinolan Isku

34 kg    Aloittelijat    (4 Osallistujaa)
    1.    Manu Viitakangas    KOOVEE
    2.    Jose Ortiz    Tampereen Painiseura
    3.    Oliver Alanen    KOOVEE
    4.    Aleksi Tatti    KOOVEE

45 kg    Aloittelijat    (3 Osallistujaa)
    1.    Oiva Mäki    KOOVEE
    2.    Eemeli Syrjälä    Auranmaan Painiseura
    3.    Veeti Rajala    Tampereen Painiseura

32 kg    Pojat 14v    (3 Osallistujaa)
    1.    Joonas koivisto    Turun Voimamiehet
    2.    Jose Lehtinen    KOOVEE
    3.    Axel Nowak    KOOVEE

38 kg    Pojat 14v    (3 Osallistujaa)
    1.    Nico Hakala    Tampereen Voimailijat
    2.    Veeti Purolainen    KOOVEE
    3.    Arttu Vahantapohja    Kurun Ryhti

42 kg    Pojat 14v    (6 Osallistujaa)
    1.    Jesse Paavola    Juupajoen Kamppailijat
    2.    Jaakko Zhu    Tampereen Voimailijat
    3.    Esa Lohi    Nokian Pyry
    4.    Lauri-Tapani Liikanen    Juupajoen Kamppailijat
    5.    Aleksanteri Jäntti    Järvenpään Voimailijat
    6.    Ossi Hurmansalo    KOOVEE

50 kg    Pojat 14v    (2 Osallistujaa)
    1.    Nikolai Huttunen    Helsingin Paini-Miehet
    2.    Eetu Lindroos    Tampereen Painiseura

54 kg    Pojat 14v    (3 Osallistujaa)
    1.    Nooa Parviainen    Vaajakosken Kuohu
    2.    Risto Pajunen    Nokian Pyry
    3.    Toni Juvonen    Helsingin Paini-Miehet

60 kg    Pojat 14v    (2 Osallistujaa)
    1.    Akseli Helenius    KOOVEE
    2.    Tuomo korhonen    Janakkalan Paini-Ilves

----------------------------------------------------------

 

25.12.2018 haastajaleiri

21.12.2018 Hyvää joulua

11.10.2018 Pyryn paini facebook

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Edellinen kuukausi Huhtikuu 2019 Seuraava kuukausi

© Nokian Pyry ry